| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Salut, recent am pus rx 590 8gb fatboy pe pc:
Msi b450 a pro
ryzen 5 2600
8 gb ram corsair 3000mhz
Dar totusi daca pun gta 5 pe ultra nu trece de 30-40 fps, sa fie oare de la rami ca n-am pus dual channel?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In regim dual channel, viteza de lucru cu memoria RAM se dubleaza.

Instaleaza driverele originale date de producatorul placii video + ale placii de baza!
Foloseste PERECHI de memorii identice (montate conform manualului utilizatorului!
Daca le faci pe cele de sus, atunci viteza se va mari considerabil.

| IIIshaneIII a răspuns:

Aveam 40-50 fps pe ultra cu msaa 8x 1920x1200 cu gtx 580 3gb si Intel q 9550 cu 8gb ram ddr2, deci clar nu e de la ram

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru IIIshaneIII):

Crezi ca-i de la placa video? eu unul nu!

| IIIshaneIII a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Ai o incompatibilitate ceva, instaleaza ultimul bios la placa de baza si ultimele drivere, ar trebui sa zbarnaie configuratia aia