| nukemdfkz a întrebat:

Salut, recent mi-am achiziționat un pc, i5 7600k cu cooler noctua stă în 60 grade celsius în jocuri, vreo 30-35 în idle, placa video gtx 1060 windforce oc 6gb stă în 70-80 grade celsius în jocuri, de ce este așa de mare temperatura la placa video? La CPU cred că e binișor.

Răspuns Câştigător
| GrepolisKing a răspuns:

Depinde de stresul la care este supusa placa video, gen, daca e un joc care are nevoie de foarte multa putere grafica, automat placa video va fi supusa uni stres mai mare, drept urmare si caldura va fi destul de mare
Acum, depinde si de airflow-ul pe care il ai in carcasa deoarece este posibil ca inauntrul acesteia aerul sa nu circule destul de bine.

2 răspunsuri:
| Dolores214 a răspuns:

Placile astea noi (produse in ultimii 2-3 ani) sunt gandite de la inceput sa lucreze tot timpul la temperaturi mai ridicate, sunt mai putin sensibile la temperatura comparat cu procesoare.

Placile AMD noi lucreaza foarte bine pana la 90-95c, placile nVidia pana pe la vreo 80-85c.

| Bandit06 a răspuns:

La cpu este relativ bine insa la placa video nu ar trebui sa fie deloc asa mai ales la performantele pe care le are. Incearca sa intrii in bios si acolo o sa gasesti atat setarile pentru viteza cooler-ului la cpu cat si la gpu, seteaza de acolo ca la gpu sa se roteasca cu o viteza mai mare la gpu, asta sigur iti va rezolva problema.