| xAndro a întrebat:

Recent mi-am cumparat un laptop care avea Linux Ubundu pe el. Sincer, habar nu am sa lucrez pe Linux si vreau sa imi instalez windows 7. NU merge sa bootez, am intrat in bios si nu am optiune pentru bootare. Am incercat F1, F2 - F12, Toate literele, Del, Esc, Enter si cu nimic nu mi-a bootat. Am intrat prin Wine si am reusit sa intru in instalare la windows 7 dar spune ca am nevoie de 686 mb liberi pentru a instala. Repet, e laptop nou si nu am mai nimic instalat pe el...700 gb liberi pe el. HEEELP

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ubuntu=cea mai mare mizerie comercială urmată de open SUSE și Linux Mint. Distribuțiile astea fac lumea sistemelor Linux de rușine, și au un singur scop; Jos Microsoft că avem ceva moca de dat la useri.Nu asta înseamnă un sistem Linux...dar Ubuntu are avantajul că se poate transforma foarte ușor într-o altă distribuție complet diferită(vezi lupudepenet Os), dar e altă poveste.
În cazul tău trebuie să intri în BIOS(F2 sau DELETE apăsat repetat și continuu în timp ce laptop-ul pornește), apoi să schimbi din boot options dispozitivul de butare de pe implict(hard disc) pe unitatea optică sau dacă instalezi de pe USB, numai dacă USB-ul e cuplat la calculator, pe usb). Se salvează setările cu F10 și apoi va buta.
De asemenea mai poate fii o problemă cu DVD-ul de Windows, care dacă știi că ISO-ul l-ai furat din surse ilegale, cineștie cum a fost reîmpachetat după ce l-o contrafăcut cu viruși și alte porcării.
Aplicația Winne(o alta porcărie) este soluția leneșului pentru a instala Windows și linux în dual boot, dar pentru asta trebuie să ai spațiu nepartiționat pe hard disc, ceea ce în cazul tău...nu există că ți-o preinstalat ca românu Ubuntu-ul(next, next). Succes

| xAndro explică (pentru DeyCj):

Am incercat cu F2 si Delete si nu mi-a mers. Apoi am reusit sa intru in bios apasand repetat LShift. Dar nu am nimic de boot. Incerc sa fac o poza la bios si sa o postez... poate ajuta

| DeyCj a răspuns (pentru xAndro):

De ce laptop e vorba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca bagi dvd-ul cu win 7 si dai restart, nu iti apare ca boot-eaza? Adica la mesajul boot atappi from cd, apesi orice tasta si incepe boot-area? Ia incearca. Dupa ce dai restart cu cd-ul in unitate ar trebui sa-ti apara un, mesaj cu boot. Asta daca din bios e setat sa ruleze cd-ul first.Incearca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tastele f1.f12 se apasa tot cand pornete biosul, pana sa intre in linux trebuie apasata una din taste.Nu cand ruleaza linuxul.

| xAndro explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca de aseara pana acum am dat de vreo 200 ori restart...nu imi apare nimic despre bootare.In bios nu-mi apare nimic despre cd/dvd/boot...

| anonim_4396 a răspuns (pentru xAndro):

Mai asteptam pareri, trebuie sa stie cineva.