| KidSir a întrebat:

Recent un prieten mi-a dat placa lui de baza cu tot cu palca video pentru ca palca mea de baza era veche si nu supporta slot pci-e pentru placa video.Am montat palca de baza care mi-a dat-o el si toate componentele afrente pe aceasta. La deschidere totul parea in regula, coolerul procesorului se invartea, placa de baza prea sa ruleze ok dar palca video nu dadea nici un semn de viata.Nici coolerul acesteia nu se invartea iar monitorul meu nu primea nici un semna de la aceasta.Colegul meu mi-a zis ca el acasa avea o sursa de 600W iar eu am una doar de 450W.Intrebarea mea este: sursa este cauza problemei sau poate fi altceva?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

- Daca colerul nu se invarteste s-ar putea sa fie placa video. Chiar daca ai o sursa mai slaba, daca placa ar fi buna, nu ai putea sa joci anumite jocuri, s-ar bloca calculatorul, dar imagine ai. Poate placa video are nevoie de alimentare separata? Intreaba-l.
-Depinde si de ce sistem ai, pentrua a avea driverele corespunzatoare.
- Scoate placa video si vezi ce se intampla.

3 răspunsuri:
| MihaiGe a răspuns:

Sursa este cauza problemei, trebuia una mai maricica.
Bafta!

| SpecialistIT a răspuns:

Ar trebui sa-ti cumperi o sursa de calitate, cum e asta, de la Mediadot: http://www.mediadot.ro/surse/sursa-sirtec-hpc-400-g12s

| KidSir explică:

Multumesc pentru raspunsurile oferite deja.Voi oferi funda dupa ce voi fi stabilit 100% problema.Placa video este un Ati sapphire hd 2600 pro de 256 mb pe 128 biti pe slot pci-e iar sursa mea este de 450 W.