| maphiotul a întrebat:

Salut.
Rotatiile sau turatia (nu stiu cum se spune exact) la o masina de spalat se refera la viteza de spalare sau de stoarcere?
Daca o pun pe viteza maxima (1400 rpm) e bine sau rau?
Mersi

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Turatia (de 1400 rpm) este viteza maxima (de stoarcere) din ciclul de spalare.
Eu niciodata nu las reglajul la turatie maxima, fiindca solicita la maxim mecanismul de sustinere a tamburului, care se va uza mult mai repede. Din acest motiv, totdeana reglez viteza la 6-800, ceea ce apara mecanismul, dar inca stoarce destul de bine rufele.

2 răspunsuri:
| Dandiiiiiiii a răspuns:

La cea de stoarcere.