| Benyamin173 a întrebat:

Ryzen 5 2600 si un rx580 8gb, există bottleneck?
Dacă la descrierea procesorului scrie ca suporta memorie cu frecventa de 2993mhz inseamna ca nu poate suporta rami cu frecventa de 3200? Merge sa fac oc procesorului ca sa poata suporta o frecventa mai mare?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://youtu.be/C5DeomVqLDM?t=212
Sunt de aceeasi opinie. Atata timp cat placa de baza iti permite, si ramii sunt pe 3200, sigur, din profilul xmp ai putea avea ramii pe 3200. https://www.youtube.com/watch?v=pZpYBdKdjBE Poti face, dar in functie de cum o faci, va fi "posibil" sau nu. Si "stabil".

| ziftode a răspuns:

Exista, se numeste AMD
amd manaca rahat de pe vremea socket A
dar, nu ai nici o problema oarecare atat timp cat nu vrei sa joci jocuri... DE INALTA PEFORMANTA
tot restul merge fara nici o problema

| roberthuzmezan a răspuns:

Nu cred ca exista, și dacă ar fi, e mic de tot. Nu are treaba overclock ul cu frecventa suportata, indiferent dacă faci sau nu overclock profesorul suporta doar 2933