| anonim_4396 a întrebat:

Salut. S-a rupt mufa de incarcare la boxă, am prins 2 fire(roșu, negru) cu cositor și vreau să ii pun un cablu USB ca să nu iau ștecherul după mine faza e că la USB sunt 4 fire: roșu,negru, alb, verde cum le leg?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Alb si verde ar trebui sa fie de date
negru masa
rosu +5V
poti sa pui un aparat de masura ca sa verifici, sau un beculet de lanterna
la incarcare nu te intereseaza datele ci numai masa si curentul

| Eduard184 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Acel cablu are și impamântare ce fac cu ea o izolez?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Eduard184):

Impamantare?!? la usb?!?
numai prizele de curent din pereti pot sa aiba impamantare, in rest in afara de paratraznete nu exista asa ceva

| Eduard184 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Are un fir neizolat. Lam izolat pe el si verde și alb și incarcă

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Eduard184):

Superwinking

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum s-a rupt mufa singură? Sau ai ajutat o tu sa se ducălaughing

| Eduard184 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A ramas plasticu in cablu USB

| LPCTSTR a răspuns:

Rosu este + si negru este - strict pentru alimentare, verde este + pentru date si alb - pentru date, ce putin asta este standardul.

| Eduard184 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Normal nu trebuie să le prind cele de date nu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Eduard184):

Daca n-ai ce dat transmite prin ele, nu.