| EdwardAndrey a întrebat:

Sa incep cu inceputul...
Ma trasnit pe mine o idee sa imi fac un " POWER BANK"
Am 10 baterii Li-Ion de 3, 7 V si 2000 - 2200mAh...
Le-am legat pe toate in PARALEL ca sa imi iasa curent tot la 3.7v dar la un amperaj mult mai mare.
Deci a iesit o " BATERIE " de 3, 7v la 20-22 Amperi.
daca ating firele se prajesc pe loc si sunt destul de groase.
ACUM... intrebarea este urmatoarea. imi pot lega mufa USB si sa imi incarc telefonul direct asa cum este bateria la 20 -22A sau trebuie sa fac ceva ca sa limitez amperajul pe la 1, 1.5, 2.0A?
Ma cam tem sa incerc asa ca poate ma trezesc cu bateria sau mai rau circuitele telefonului prajite...

Astept raspunsurile dumneavoastra!
Multumesc Anticipat!
P.S. Sunt cam nou in domeniul acesta si cunosc doar notiunile elementare!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vrei sa-ti dai foc la casa? Cum sa faci scurt la fire? Tu stii cum bubuie bateriile Li-Ion? Faci bomba din ce ai tu acolo...multa minte aveti fratilor.

Pentru telefon iti trebuie 5V, nu 3.7, istetule!

| bwb a răspuns (pentru K0sti):

Baaahhh, da ce l-ai ajutaat...