| Andrei73802717159 a întrebat:

Sambata asta o sa-mi vina primul meu pc si scrie la specificatii ca nu are sistem de operare adica nu are licenta windows 10? Sau ce ca nu inteleg ce trebuie sa cumpar.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu man, inseamna ca vezi bios-ul si atat. Nu are absolut nimic. Daca ai un stick de 8GB mergi la cineva cu pc si intra aici: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
Descarci instrumentul, bagi stickul si rulezi programul. Dupa il bagi in PC si ii dai drumul. Si poti instala 10-le lejer. Chei gasesti pe eMAG cu 30 de lei.

6 răspunsuri:
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Salut! Dacă la specificații spune că nu are sistem de operare, înseamnă că trebuie să instalezi tu unul, fie acesta Windows sau Linux.

| alina2k18 a răspuns:

Adica Nu are nici un sistem de operare, e gol. Pc urile cu sistem de operare se vad NUMAI cu licenta.
Deci va trebui sa iti instalezi tu sistem de operare.

| Andrei73802717159 explică (pentru alina2k18):

Si atunci cand o sa-l pornesc ce o sa aiba pe el Linux?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Nu man, inseamna ca vezi bios-ul si atat. Nu are absolut nimic. Daca ai un stick de 8GB mergi la cineva cu pc si intra aici: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
Descarci instrumentul, bagi stickul si rulezi programul. Dupa il bagi in PC si ii dai drumul. Si poti instala 10-le lejer. Chei gasesti pe eMAG cu 30 de lei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

PS-ul nu are sistem de operare, va trebui sa-l cumperi.Eu am cumpărat, dar in urma cu câțiva ani, este scump cel cu licență dar merita, cele care se descărca de pe internet sunt virusate, si te trezești ca cineva îți controlează de la el de acasă întregul PS. Doar leptopurile se vând cu sistem de operare incorporat.

| Sekim a răspuns:

Salut
Asta inseamna ca nu ai Windows pe el, adica este practic stock. Trebuie sa instalezi un Windows pe el. Licenta Windows te ajuta sa iti activezi Windows-ul care imbunatateste performanta calculatorului si programele pot rula la capacitate maxima, desi costa. Daca vrei sa cumperi Windows 10 la preturi bune, cauta pe CDkeys sau SDKeys ceva genul, la pret de maxim 20 euro cumperi ceva ce e la 100 euro. Enjoy.

| Username272 a răspuns:

Trebuie să mergi sa iti instalezi windows-ul, atât, simplu