| TheBoy26 a întrebat:

Salut, sambata mi-am curatat unitatea calculatorului de praf(inauntru), am fost foarte atent si nu am stricat nimic, dar de atunci nu imi mai merge monitorul! Calculatorul se porneste suna (sunetul ala cand se porneste) il pot opri din tastatura.am un monitor philips si cand pornesc calculatorul scrie "No video imput". Am verificat cablurile alea de 100000 de ori si sunt puse bine.Care credeti ca e problema, poate fi de la placa video sau e stricat monitorul? monitorul meu a mai facut asa mai demult dar dupa cateva zile a mers. FUNDA!

2 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Daca ai posibilitatea,incearca sa conectezi sistemul la alt monitor sa vezi daca problema persista. Daca nu poti, desfa unitatea si porneste PC-ul ca sa vezi daca in momtul in care il pornesti, porneste si placa video.

| ionutz03 a răspuns:

E posibil placa video sa fie deplasata de pe placa de baza daca spui ca altceva nu ai facut decat sa il cureti de praf, iar cand porneste o vede pe cea integrata ( asta daca ai placa video dedicata)
incearca sa muti mufa de la placa in care e acum si sa conectezi la cea integrata, ca sa verifici daca iti pleaca monitorul, daca porneste inseamna ca cealalta nu e conectata pe placa de baza (pentru ca daca e conectata cea integrata este anulata automat)