| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Merită diferența de preț dintre aceste 2 laptopuri?
https://emag.page.link/9PsgWWG8ASuUCnrW6 (varianta la 6.000 lei)
https://emag.page.link/ePr5L6i6sXRxX9qY8 (varianta la 7.500 lei)
Nu o să vă apară prețul de la primul laptop pentru că acum nu mai este disponibil, dar costă 6.000 lei, redus de la 7.700. Iar al doilea costă 7.500, redus de la 9.100.
1.500 de lei diferența între ele și nu știu ce să aleg. Ideea e ca vreau sa dau mâine comandă, dacă nu revine pe stoc cel la 6.000, nu am de ales, îl iau pe cel la 7.500. Dar pun această întrebare pentru că sunt curios dacă merită să dau 1.500 lei în plus pentru 8 gb ram în plus și placa video mai bună (rtx 2070 8 gb) față de cea de la celălalt laptop (rtx 2060 6 gb)

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

8 giga ram vs 16 si placa video mai buna ...as merge pe 16 giga ram eu acum am 32 si cateodata mai face figuri...

| Kevinn2000 explică (pentru aditimus):

Mersi pentru sfat.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! As merge pe acela scump, RAM-ul poate face diferente mari, indeosebi pentru gamerii de ultima generatie. Cu acele specificatii in plus, comparand cele 2 modele, daca il iei pe cel la 7.500 de lei, parerea mea este ca nu ar mai trebui sa iti schimbi laptopul asa devreme, in caz ca ti se modifica si preferintele/activitatile in timp. Deci, merita, in special daca ai bani, de ce nu, profita de oportunitate big grin.

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Bani am, dar de plătit în rate. laughing
Nu vreau sa astept să strâng bani... Mai bine cumpăr cu 0% dobândă, 416 lei timp de 18 luni la cel de 7.500 lei.
Dar acum, dacă mă gândesc mai bine, cred că iau un laptop de gaming la 3.500 și un PC de gaming la 4.000 lei. Cred că m-ar avantaj mai mult, chiar dacă nu am aceleași performanțe ( PC ul de 4.000 lei s-ar putea să se apropie de acel laptop la 7.500, deci tot e ok )
Dar încă nu sunt decis... De cand am văzut în review uri la un laptop tot de 6.000 lei, aproape identic cu cel indisponibil ( 16 gb ram, 15.6 ecranul în loc de 17.3 ) că ajunge la 98 grade când este solicitat, parcă nu l-aș mai lua, presupun ca si cel la 7.500 e cam tot la fel, se încălzește cam tare.
Mersi pentru sfat oricum.