| Rares170 a întrebat:

Se poate atasa un monitor la o placa video prin 2 adaptoare? Exemplu : Monitro >- cablu VGA (ambele capete) >- adaptor HDMI >-adaptor DVI sau DisplayPort >- Placa Video (Unitate PC)

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Chiar daca mufele se potrivesc nu va merge, pe HDMI ai semnal digital, iar pe VGA ai analog. Trebuie un convertor activ inserat undeva pe circuit, acum depinde de monitorul avut, cat tii la el, poate iesi mai bine sa iei altul chiar si SH cu mufa HDMI si scapi de atatea adaptoare si convertoare.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ne spui ce fel de mufe ai la TV și ce fel de mufe ai la placa video.
Sau mai simplu ne spui ce model de TV și placă video ai; sau un link cu ele.
Prin cablul hdmi trece semnal video și audio (sunet); dar prin cablu VGA trece numai semnal video.
Posibil să ai nevoie de un cablu VGA la care este atașat un cablu de sunet (exemplu: https://m.emag.ro/cablu-vga-cu-audio-inclus-2m-delock-84452/pd/DVJLYMBBM/ ).
Sau faci alte improvizații de sunet(ca să ai sunet și la TV). Sau schimbi placa video dacă aceasta nu are mufă hdmi; dar asta ar însemna costuri mai mari.

| GPA a răspuns:

Da, cu condiția să folosești convertor pentru că de la VGA la DVI/HDMI /Displayport există o trecere (de la semnal analog-VGA la semnal digital-DVI, HDMI, DisplayPort), adică prin cabluri cu splitter pasiv nu va funcționa.

Ai nevoie de

https://m.emag.ro/......DNPPBCBBM/