| George12356456 a întrebat:

Se poate descarca de pe site-ul Microsoft windows gratis?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Windows DA
https://www.google.com/search?q=media+creation+tool
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
apasa pe "descarcati instrumentul"
apoi intrii intr-un program care descarca windows-ul si il salveaza ca iso sau chiar il pune pe usb stick (dar e recomandat sa il iei ca iso, si apoi sa il pui pe stick cu rufus, atlfel daca ceva nu merge, trebuie sa o iei de la capat cu tot download-ul)

| George12356456 explică (pentru Bizon95):

L-am descarcat pe stick cu succes. Acum ramane doar sa il instalez de pe stick, nu? Nu trebuie alti pasi presupun.

| Bizon95 a răspuns (pentru George12356456):

Daca nu mi-ai urmat sfatul si nu l-ai luat ca iso si apoi sa il pui pe stick cu rufus, atunci... D-ZEU CU MILA, incearca!

ca programul ala nu verfica absolut nimic cand il pune pe stick, si apoi am vazut o tona de probleme... absolut gratuite

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti licenta si nu te mai chinui: http://bit.ly/2UAwTFe

| George12356456 explică (pentru Salontanul):

Pai asa am facut! Numai ca nu stiam cum sa descarc windows-ul.

| NLS a răspuns:

Descărcarea e gratuita, pentru toată lumea.
Apoi după ce îl instalezi, ai doua variante, ambele sunt legale:

Îl poți activa cu un serial original pentru versiunea potrivita (retail, OEM,. ) și asta e calea pe care o prefera Microsoft și e varianta obligatorie pentru cazul când folosești sistemul de operare într-o firma...
Nu cumpăra licențe de pe eMAG la 30 de lei.
NU sunt legale!
Adica ele ar fi legale în anumite condiții, însă felul în care au fost obținute de cei care ți le vând nu e deloc legal, și de îndată ce Microsoft afla, licențele sunt dezactivate și tu te alegi și fără bani și fără licențe.

SAU, îl poți folosi neactivat, pe o perioada nedeterminata, nu va expira niciodată, dar vei primi din când în când mesaje inofensive pe desktop și în ecranul de setări, pentru a-ți aminti ca folosești produsul neactivat.
Totul funcționează la parametri normali, dar nu vei putea customiza interfața în nici un fel (wallpaper-ul îl poți totuși schimba dacă ești smecher și folosești IrfanView sau alt Image Viewer, pentru a seta wallpaperul).
In rest nu poți schimba temele și culorile, nu poți mari icoane, nu poți face nimic ce tine de customizare.

| TheGentleman a răspuns (pentru NLS):

Interesant, pentru că la Office de exemplu, după expirare mi-au blocat accesul la meniuri (insert, page setup etc) și am fost nevoit să cumpăr licența...

| Bizon95 a răspuns (pentru TheGentleman):

Office e o aplicatie... nu un sistem de operare
exista si office pe gratiz (Open Office, LibreOffice, etc.)

insa nu stiu daca ai observat, dar Apple si Microsoftul care se tineau BATz cand era vorba de preturile la sistemul lor de operare, acum au scazut preturile in draci (23lei un windows 10 pro... WOW)

iar windows 10 chiar merge binemercic fara nici o licenta, nu poti sa faci cateva customizari si... atat (chiar au scos limitarea ca nu puteai primi update-uri)

parerea mea e ca pentru ei e MULT MAI IMPORTANT sa aiba sistemul lor de operare la tine in calculator, decat sa scoata bani cand il cumperi!

| NLS a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu e deloc interesant,
Dar e portița "capcana" pentru a câștiga utilizatori.
Am instalat pe 3 pc uri windows 10 fără a-l activa, în 2016.
Iar acum merge la fel, doar ca apare în partea dreapta jos, și în Settings, watermark ul respectiv.

Limitările sunt de ordin cosmetic: watermark ul din partea dreapta, o fereastra mica ce apare din când în când (nu am remarcat sa apară mai des de 15 zile, dar chiar sa fie 10 zile, cineva care nu dorește sa plătească pentru un Windows original nu va puncta asta ca bila neagra) și mesajul din fereastra de Settings.
Iar la Personalisation o sa vezi la aproape toate optiunile : you need to activate Windows before you can personalize your PC. (wallpaper-ul îl poți fenta cum spuneam, dacă îl aplici dintr un viewer de imagini).

Teoretic, după un timp mai îndelungat o sa fie blocate unele aplicații, precum Meteo, Maps, email, photos,... Dar pe doua dintre acele pc-uri folosesc Photos și încă merge normal. (după 3 ani).
Eu nu prea folosesc oricum apps urile, ci programe dedicate gratuite (Irfan view, VLC, etc)

Office-ul nu se încadrează deloc în aceste reguli, va expira după perioada de Trial.

| PainTech a răspuns:

NLS a dat un răspuns foarte bun :
Descărcarea e gratis, dar apoi urmează activarea ( care nu e gratis ). Dacă nu activezi o sa ai cateva zile sa stai pe el până când o să se restricționeze accesul la niste funcții importante și o să apară mesaje enervante.

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu. Dar vezi ca exista siteuri de unde poti sa iti cumperi windows pana in 100 de lei original.