| Manciu_Emil_1976 a întrebat:

Se poate monta un întrerupător cu led la o veioză,în locul celui vechi? Întrerupătorul este model care se montează pe perete, altceva nu am găsit, și trebuie neapărat cu led.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La veioze si alte instalatii NU se folosesc Led-uri in intrerupatoare, ci asa numite lampi "Glim", cu gaze.

Explicatia este una simpla: acele becuri sunt inseriate cu circuitul si curge curent pe ele in permanenta, cand intrerupatorul este deschis.
Consumul unui beculet "Glim" este infim, doar miimi de Wati (cativa microamperi), dar un Led de semnalizare poate consuma cca. 2W si arenevoie si de circuite electronice aditionale, care ocupa loc.

Exista veioze concepute cu iluminat la intrerupator, dar mai important (si economic) este sa folosesti BEC cu Led (are consumul de cca 8 ori mai mic decat becurile cu filament, la acelesi putere luminoasa).
Daca vrei sa gasesti intrerupatorul noaptea, exista corpuri mici de iluminat permanent cu Led-uri foarte ieftine (5-10 lei), care se baga in priza si vezi bine noaptea in casa, sa nu te impiedici.