| readdevil a întrebat:

Sper sa va faceti timp sa cititi tot va tog. Sper sa fie buna categoria. Deci, am o placa de baza Asus m2n-e sli. Am cumparato acum 3 ani second hand de la un tip fin Brasov. Chestia este ca mi-am luat putina mare teapa. Doar ca nu as crede. Ideea e ca placa e functionala si merge bine doar ca: sloturile PCI(cele de sub slotul la GPU) sunt defecte/inchise. din 4 iesiri USB merge doar una si nu imi merge sunetul. Acum m-as candi ca e ceva ars dar nu trebuia sa se duca toata placa? Adica sunt in locuri diferite. Ma face sa cred ca PCI urile nu sunt defecte ci doar inchise pentru ca am bagat o placa de sunet creative si a mers o saptamana, brusc nu a mai mers. cateodata mergea, cateodata nu. Va dau funda si o berica si orice doar sa imi dau seama ce are si sa o repar. O si am dat restart la PC ca doar ovam de 3 ani, instalari de WIN 7 XP 8

Răspuns Câştigător
| LDCCristi a răspuns:

Aceste placi de baza au fost cele mai proaste... Daca la tine are 3 ani dar la el... Poate a prins ceva mucegai pe sloturi si nu face contactu cu placile sunet/video. Curata usor cu o periuta de dinti sloturile
2)La usb cred ca ai condensatori arsi sau circuite arse
3)La sunet ori e ars cipu ori nu e bun driverul audio.
4)PRAFUL cel mai mare dusman.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu ti-a dat tipu ala teapa, cat ai vrea sa te tina o placa toata viata? Sunetul daca nu iti merge ori nu ai instalat driverul placii, ori chipu audio de pe placa e mort. Cat despre sloturile PCI posibil sa se fi dezlipit dupa placa din cauza caldurii intr-un loc si sa nu mai faca atingere. Asemenea probleme in mare parte sunt iremediabile pentru o placa de baza si vei fi nevoit sa-ti cumperi alta SH ca nu cred daca mai gasesti ceva nou pe o platforma mai veche acum.

| K0sti a răspuns:

Dupa 3 ani ti-ai dat tu seama ca ti-ai luat teapa? laughing
Fugi la service ca esti tamaie!

| KodrutZ a răspuns:

Nu e musai sa se duca tot, poate sa fie doar un modul ars. Incearca inainte de altceva sa ii faci update de BIOS, daca nu are ultima versiune. Mari rahaturi au fost M2N-E, cu tot cu SLI sau fara...

| readdevil explică:

Dap. M-am gandit la update de bios. Dar nu stiu exact cum se face. Am cautat tutoriale si nu am reusit nimic. Se face cumva cu dischete?

| readdevil explică:

Mersi mult de tot. am facut usb dupa multe ore de chin. Cred ca am avut un foras de praf in zona aia. Faza e ca sunt condensatorii in zona ai si e greu Sa fac curat