| InsiNe a întrebat:

Spuneti-mi si mie daca acest config este bun pentru un pc de gaming si daca nu ce ar trebui sa schimb? dau funda plz

https://www.pcgarage.ro/cos/

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa te uiti ce memorii ai luat si sa vezi ce scrie pe placa de baza: Frecvente suportate 3400 O.C./3300 O.C./3200 O.C./3000 O.C./2800 O.C./2666 O.C./2400 O.C./2133 MHz.
Uite si pe siteul oficial: https://www.asus.com/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/specifications/

| ishallhelpyou a răspuns:

Http://i.imgur.com/LBj2W56.jpg salveaza cosul ca wishlist, nu putem sa vedem direct in cos din moment ce cosul este vizibil doar pentru tine.

Dupa ce ai venit cu wishlist, intoarce-te aici si pune un reply catre mine sa-l vad si te ajut cu cea mai mare placere! ^_^

| ishallhelpyou a răspuns (pentru InsiNe):

WOW! Pentru prima data in 5 ani de cand lucrez in IT (oficial) vad si eu o configuratie de unitate la care nu am ce sa obiectez(desigur, se putea si mai bine, dar hai sa nu cautam nod in papura) :))

Anyways, monitorul. nope, just NOPE! Ai doar VGA, adica semnal analog, ca la cablu, o sa se vada ca naiba, plus ca unghiul de vizibilitate este mic si fiind asa de ieftin nici culorile nu sunt prea WOW...
Eventual de diferenta de la sursa, m-as uita la un monitor mai mare, mai ales daca ai spatiu, crede-ma sa joci pe un monitor de 24" este mult mai misto decat pe unul de 18, 5" :D - http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/m2060swda2-195-inch-5ms-black/

Pe bune acuma, chiar e OK, m-as uita un pic la sursa aia totusi, 750W este cam mult, eu am 450W pe un R7 260X cu FX8320E care consuma mult peste ce ai tu, tot SSD + HDD si nu sunt probleme.

Totusi, o mica remarca, uite-te la o carcasa cu fan controller - sa poti sa ai mai mult control asupra sistemului de racire (eu asta mi-am promis ca o sa fac la urmatoarea carcasa).

ps. Daca nu ai de gand sa-mi urmezi sfatul cu monitorul sa-ti iei un adaptor DVI -> VGA ca nu o sa poti sa conectezi monitorul la placa video XD

ps2. Daca vrei sa dai o bere, baga codul asta inainte sa finalizezi comanda -> TEJ9NKG2 iti da discount tie si imi da si mie de o bere ^_^
Happy building & gaming.

| vidii a răspuns:

Diferenta intre i5 haswell si skylate e prea mica pentru a fi luata in considerare, eu as merge pe un i5 4460 si gtx 970, se va descurca mult mai bine in gaming decat gtx 960
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1497783/
La care adaugi un monitor IPS de 23.6" (24")
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/i2476vwm-236-inch-5ms-gtg-black/

| vidii a răspuns:

@Salontanul lasa-l, o sa incerce sa puna memorii ddr3 pe placa de baza ddr4