| Helly1226 a întrebat:

Stau la sat si vreau sa-mi pun internet dar nu stiu care e mai bun. Initial vroiam de la upc dar am inteles ca nu se poate daca nu am abonament tv de la ei. Nu ma pricep, romtelecom, rds, upc? care e mai bun? care sunt avantajele si dezavatajele fiecaruia? multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

De obicei, singura firmă care are "reţea" la sat este Romtelecom!

Trebuie să întrebi la fiecare dacă poţi instala net de la ei în locaţia unde stai...

Eu am de la Romtelecom şi merge bine!

Dezavantajul : TREBUIE să plăteşti şi abonament de telefon ( nu instalează fără linie telefonică ).

17 răspunsuri:
| DannaK a răspuns:

Cel mai probabil vei avea net de la romtelecom ...rds-ul nu au stalpi pe la sate. dar si la romtelecom ai nevoie de cablu si telefonie fixa... am impresia ca telefonia fixa nu e obligatorie. du-te si intereseaza-te.

| faramatania a răspuns:

Încearcă RDS, dacă există această posibilitate, este de departe cel mai bun(viteză de download f. bună), nu văd dezavantaje, și nu este condiționat și de alte abonamente.

| Q69 a răspuns:

Eu am Click de la Romtelecom din 2007 si nu ma avut probleme cu el

| ovidyus a răspuns:

Trimiteti un email pe adresa mea de email. ovidyus1980@msn.com,pentru mai multe detalii.

| extenscrysvaly a răspuns:

Salut,Helly1226! Va pot ajuta eu ca reprezentant al unei firme de telecomunicatie si internet prin ultima tehnologie 4G.Firma noastra va instaleaza antena noastra 4G complet gratuit la doar 50 de cereri semnate din satul d-voastra. Puteti comunica acest lucru primarului d-voastra(care il v-a ajuta acest efort si pentru alegerile urmatoare) prin completarea acestei liste si daca este de acord, noi va oferim abonamente la promotie.Pentru mai multe detalii ma gasiti pe messenger la: jaguar26iunie79.Multumesc si astept un raspuns!

| ovidyus a răspuns (pentru bursuc001):

CoNECCteaza-te la Internet prin cea mai nouă tehnologie 4G WiMAX
Compania NeccTelecom va pune la dispozitie cele mai avantajoase oferte de echipamente si pachete de abonamente pentru Videotelefonie si Internet 4G.
Poti sa iti conectezi telefonul mobil, tableta si laptopul in acelasi timp fara grija traficului de internet nelimitat, viteza de pana la 20 Mbps in masina, acasa si la birou. Acum poti sa faci download si upload fara sa mai ti cont de trafic pentru ca este NELIMITAT!

Avantaje:
-Cele mai mici costuri la abonamente raportat la tehnologia oferita

-Fara cabluri, instalare rapida, conectare imediata

-Echipamente performante

-Trafic nelimitat de internet 4G

-Acces wireless pentru un numar nelimitat de device-uri
-Posibilitatea de a fi conectat, la Reţeaua Globală de Videotelefonie Necc Telecom, unde ii poţi suna pe cei dragi, oriunde în lume printr-un software ce îl poţi instala pe calculator, laptop sau smartphone sau cu ajutorul unui videotelefon ce poate fi conectat uşor la un routerul WiMAX
Pentru informatii va stau la dispozitie; MIHAI -OVIDIU-MARIAN
VIDEOTELEFON :0340078227-Romania
EMAIL:OVIDYUS1980@MSN.COM

| klaws007 a răspuns (pentru bursuc001):

Gresit, poti si fara telefon
doar ca trebuie sa ai un mic talent si anume acela de a cauta pe google legea conditionarii vanzarii de produse, care, suna cam asa: ORDONANŢĂ nr.99 din 29 august 2000 publicata in M.Of. nr. 424/1 sep. 2000 modificata cu
Legea nr. 296 - 2004 privind Codul consumului si trecuta in Monitorul Oficial nr. 593 din 1 iunie 2004
privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă,
Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă.
CAPITOLUL V
Practici comerciale
Art. 58. - Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator(in cazul de fata internet), condiţionată de prestarea altui serviciu(in cazul de fata telefonie) sau de cumpărarea unui produs.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru klaws007):

=))

Lăsând la o parte faptul că vi cu această "observaţie" după 1 an şi ceva, aş fi vrut să te văd pe tine mergând la Romtelecon ( sau altă firmă ) cu această O.G. 99/29.08.2000 :))
Râdeau de tine vreo 2 săptămâni!

Aaa, desigur, dacă nu-ţi convenea faptul că ţi se IMPUNE achiziţionarea/plata unui abonament de voce ( care prin 2008/2009, când mi-am făcut primul abonament, era de vreo 10 euro ) aveai alternativa unei Acţiuni în Instanţă :))
Evident, în baza acestei O.G. - doar că NU aveai nici o şansă de câştig :(

Stai liniştit/ă că eu SUNT mult mai "citit" prin legislaţia României :)
Şi MULT mai umblat prin Instanţele naţionale ( reprezentând clientul în diverse tipuri de acţiuni )...

Din PĂCATE, ceea ce citeşti tu prin diverse legi se respectă în realitate în proporţie de 10-15 % :(
Dacă ai avea "la activ" măcar 10 reprezentări în diverse speţe, atunci ai şti despre ce vorbesc!

SINGURUL avantaj ( acum ) în privinţa Romtelecom, este faptul că abonamentul de net INCLUDE abonamentul de voce - vezi linkul :
http://www.romtelecom.ro/internet.html

O zi frumoasă.

| klaws007 a răspuns (pentru bursuc001):

Imi pare rau ca te contrazic dar dupa o discutie avuta cu operatoarele, chiar zilele trecute am incheiat un abonament. Cand am sunat acum doua saptamani mi-au zis ca nu se poate sa iau abonamentul play fara abonament la telefon. am refuzat.
au tot revenit cu telefoane sa insiste, dar am refuzat pana cand au acceptat sa imi instaleze abonamentul cu voce zero, tocmai pentru ca stiu ca infrastructura lor se bazeaza pe liniile telefonice. dar nu am vrut sa platesc si abonament pentru ceva ce eu nu folosesc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru klaws007):

Şi eu ce spuneam mai sus?

Ce nasol e când te "ţi tare-n clanţă" şi NU ai dreptate :(
Tu chiar nu vezi?

Ai impresia că ţi-au făcut vreun avantaj, ori crezi că le-ai intimidat?
Te înşeli!

Eu am abonament de la ei DOAR de vreo 7-8 ani =))

Am PRECIZAT şi mai sus :
"SINGURUL avantaj ( acum ) în privinţa Romtelecom, este faptul că abonamentul de net INCLUDE abonamentul de voce - vezi linkul :
http://www.romtelecom.ro/internet.html "

Iar tu vi după vreo 5 săptămâni să-mi spui că ai "reuşit" ( în sfârşit ) să-ţi faci abonament cu voce zero :))

Mai şi gândeşte ( înainte ), apoi mai citeşte postarea la care vi şi "comentezi"!

Chiar NU aveau sens comentariile/observaţiile făcute de tine ( nici cel anterior, nici acesta )!

În octombrie 2012 NU exista opţiunea cu net + voce zero; ea s-a introdus din primăvara lui 2013 pentru "Power" ( de care am şi eu şi de care am beneficiat atunci când mi-am prelungit Contractul ) şi de la începutul anului 2014 pentru celelalte 2 tipuri de net...

O seară frumoasă.

| klaws007 a răspuns (pentru bursuc001):

Iar eu vorbeam de abonamentul Play. daca accesezi linkul acesta http://www.romtelecom.ro/configurator o sa vezi ca nu iti da voie ca la abonamentul play sa ai voce zero. dar eu pentru ca sunt eu, am reusit sa fac asa cum imi doresc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru klaws007):

rolling on the floor

Şi cât plăteşti abonamentul lunar?

| klaws007 a răspuns (pentru bursuc001):

38 sau 39 lei cu tva inclus

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru klaws007):

Mda, totuşi n-am înţeles de ce ziceai că "nu iti da voie ca la abonamentul play sa ai voce zero"...

Se poate achiziţiona un pachet şi în această combinaţie, la preţul de 36, 59 Lei happy

CITEZ : "Iată cât costă pachetul cu serviciile selectate de tine

Play
Voce Zero

36, 59 Lei/lună" - acelaşi link sursă ( configuratorul ) - deci, NU ţi-au făcut nici un avantaj sad

Oricum, NU mai are sens să o lungim : bine că ai reuşit să-ţi iei net aşa cum ţi-ai dorit happy

Toate cele bune.

| klaws007 a răspuns (pentru bursuc001):

Daca dai clik pe pasul urmotor dupa ce selectezi net play si voce zero, o sa iti apara urmatoru text:
Abonamentul de internet Play nu se poate comanda împreună cu cel de telefonie Voce Zero. Pentru a continua, te rugăm să alegi un abonament de telefonie cu minute nelimitate (Nelimitat 100, Nelimitat 200, Nelimitat 400)."

| Lup_Vasile_1998 a răspuns:

Si puneti net

| Lup_Vasile_1998 a răspuns:

Buna