| Zebastian a întrebat:

Stie cineva cum pot face un motoras electric (de la o masinainuta cu telecomda ) sa se invarta mai incet dar sa nu isi piarda din putere?

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pune-i reductor sau roti mai mici!

| stlucian a răspuns:

Cu un regulator de turatie electronic. Poti recupera unul dela casetofoanele vechi(radiocasetofoane). Atentie la polaritatea firelor(inversarea lor poate distruge regulatorul). Aceste dispozitive dispun de un rezistor semivariabil ce pote fii inlocuit cu un potentiometru de aceiasi valoare(ohmi, Kohmi)

| pLeX a răspuns:

Nu se poate.