| Dunhill6599 a întrebat:

Salut, stie cineva sfaturi pentru mentinerea buna a bateriei?

5 răspunsuri:
| En3Rgi a răspuns:

Nu ii descarca bateria dintr-o data, adica nu sta 3 ore pe el incontinuu pana se descarca, si nu il folosi cat timp e la incarcat..nu e complicat.

| farfuriaverdex a răspuns:

3 cicluri de incarcare-descarcare complete, cand este nou telefonul. Apoi ai grija la ce aplicatii folosesti, sa nu ramana in background, setari de luminozitate etc, sa fie pe mediu.

| Dunhill6599 explică (pentru farfuriaverdex):

Pai bateria nu este noua, de ce as face 3 cicluri complete?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Nu e deloc indicat sa lași bateria sa se descarce pana se Închide telefonul, așa o distrugi. Poți face asta maxim o data pe luna pentru calibrare.
In rest ai grija sa dezactivezi serviciile de localizare când nu le folosesti, bluetooth, luminozitatea sa fie mică, dacă ai iPhone sa dezactivezi reimprospatarea in fundal, notificările de la aplicațiile pe care nu le folosesti. Astea le faci dacă vrei sa țină mai mult.
Dacă vrei sa prelungești durata bateriei, adică ciclurile indicat e sa nu îl încarci ciclu complet, dacă îl încarci mereu când are peste 50% va duce mai multe cicluri.
Intervalul optim este de la 40 la 60 %, atunci bateria va tine mai mult.