| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stie cineva unde gasesc 4GB ram DDR2 la un pret rezonabil? adica putin mai ieftin.
Eu am 3gb ram in calculator si as vrea sa mai adaug 2 sau 3

Răspuns Câştigător
| profil6568923 a răspuns:

Ca sa mai adaugi iti trebuie Windows pe 64 de biti, pe 32 nu-ti vede mai mult.Suporta procesorul tau windows x64? Placa de baza suporta mai mult RAM?

| anonim_4396 explică (pentru profil6568923):

Am x64 bit. merge bine si da, se vad toti ramii! cum vad daca placa de baza suporta mai mult? am doar o placuta de ram bagata acolo daca la asta te referi

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspunsul e simplu.Desfă carcasa calculatorului și vezi cum îi zice, sau aplică soluția leneșului și anume everest.
Dacă șii ce placa d ebaza ai, știi de pe google dacă aceasta suporta mai mult de 4 Gb ram sau nu.De regulă daca ai 4 sloturi de ram atunci ai șanse ca aceasta să suporta 8 Gb ram sau chiar 16 Gb, dar real nu vei pune veci 16 gb ram pe ea datorită costurilor foarte nmari a modulelor ram.
Module ram găsești la mica publicitate, dar recomand să te orientezi spre modulele ddr 2 la 800 mz, chiar de sunt mai scumpicele versus cele pe 667 mz(vezi pe olx, piața sau Tocmai). Succes

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

M-am uitat acum si vad ca am 2 sloturi din care am 2gb unu de 1gb si unu de 2gb si as vrea sa-l scot pe cel de 1gb si sa adaug altul de 2gb

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic ar merge.Dar nu sștiu ce placă de baza ai.De exemplu Asus- M2N-SE.
Module de 2 Gb ram la 800 mz gasești la mica publicitate la prețuri cuprinse între 80 și 120 ron.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Ai idee unde pot vedea ce placa de baza am,? fara sa ma uit in unitate?

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Http://epvpimg.com/AT6Jc uite aici

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu everest îți arată asta?

10 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru Ciobanu_Gabi_1990):

Salut, vreau macar de 2 daca de 4 nu sunt

| Ciobanu_Gabi_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU prea gasesti asta le are bune ca de la el mi-am luat si eu happy