| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti care varianta de windows 10 e cea mai simpla, care consuma cele mai putine resurse?
Mersi

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Windows 10 home sau Windows 10 S!

Mai bine pui o variantă de Linux! E făcut pentru sistemele mai vechi și configurațiile mai slabe!

| maphiotul explică (pentru gabicoo):

Care e windows s?
La linux m-am gandit si eu, stiu ca e mai ok.dar nu stiu ce merge si ce nu pe linux

| gabicoo a răspuns (pentru maphiotul):

În Windows S nu poți instala nimic descărcat de pe net din alte surse! Poți instala doar ce-ți oferă Windows Store!
E un Windows securizat de acolo vine S! Ideea este că programele instalate din alte surse sunt cele care consumă resursele! E cam enervant: un singur browser - Edge, nu poți avea alt antivirus, nu poți instala Adobe acrobat reader, etc. Dar consumă mai puține resurse și primești actualizări!

| maphiotul explică (pentru gabicoo):

Se exclude din start! laughing

| gabicoo a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci mergi pe Linux!

Eu am un laptop cu Windows 10 S preinstalat! Merge bine dar e cu dezavantajele de mai sus! Pentru muzică și filme pot folosi bătrânul Windows Media player sau panaramele lor de aplicații preinstalate, iar pentru PDF folosesc funcția browserului Edge! Nu e rău merge pentru munca de birou dar fără altele!

32 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Oficial nu exista. Neoficial poti descarca versiuni modificate dar nu recomand. Orice crestere de performanta e minimala, si prin faptul ca is setate sa nu isi faca update esti mai vulnerabil la virusi si exploituri. Si cine zice ca nu ai nevoie de updateuri e paralel cu viata. Windows 10 cu tot la zi e de 10 ori mai bun ca cel de la lansare.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Si care varianta o recomanzi? care ar fi cea mai simpla?
Ca nu am nevoie de future-uri sau skin-uri sau alte chestii.doar pentru filme online si ceva jocuri mici

| Wr3nch a răspuns:

Hai sa iti zic o schema: daca te joci jocuri vechi nu consuma windows atat de mult cat sa faca o diferență. Ca banuiesc ca nu bagi cs go in 300 de fps. Nici gta cu 1000 de moduri.

Un stick, pasii de aici, si rezolvi repede, usor si gratis:

https://youtu.be/f8u21DbvqXY

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Jocuri vechi gen red alert, starcraft, goblins
Stick am dar cred ca o sa pun linux
Mersii oricum, mă mai gandesc...

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Daca pui Linux si n-ai mai lucrat in el este un pic mai complicat. Eu am 4 ani de cand lucrez in Linux si cu greu m-am descurcat sa-mi pun la punct Linux-ul cu toate dispozitivele mele. Cred ca 30 de minute m-am chinuit cu imprimanta! Pe linux 19.3 mergea usor. Pe asta de l-am pus acum (Linux mint XFACE 21.0) a fost un chin. Daca vrei imi poti trimite pe messengerul TPU un numar de telefon si te ajut cu placere. Nu ca asi fi un as dupa 4 ani dar macar stiu caile. Cu jocurile este mai complicat. Trebuie sa instalezi Wine, Steam, etc. Incet, incet te descurci. Eu, la varsta mea, nu ma mai joc decat un fel de tenis, Mahjong si ceva carti. Asa ca nu ma intereseaza jocurile.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Ma poti suna pe messenger fcb, ai nr meu
Dar nu acum ca is la meci laughing

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Trimite-mi numarul tau pe messengerul TPU ca pe Facebook n-am primit nimic! Te sun cand imi spui.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Pai suna-ma pe messenger ca se poate
Ti-am trimis mesaj de pe a meu
Dar numa deseara

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Pe mesengerul TPU nu se poate suna. Stai ca-ti trimit numarul meu acum.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Domnu,pe messengerul lui Facebook

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Nu am contul tau. Nu stiu sa fim prieteni! Ti-am trimis numarul pe TPU si ma suni cand vrei dupa ora 17:00 si pana la 22:00.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Ti-am scris acum pe messenger
Nu iti apare?

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Prieteni nu putem fii, ti-am zis ca nu ma lasa sa iti dau cerere sau follow

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Nu-mi apare nimic. Nici macar in spam. Nu inteleg de ce nu citesti mesajul de pe TPU sau sa-mi trimiti numele tau pe messengerul TPU! Ai primit mesajul cu numarul meu de telefon?

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Pentru ca nu stiu numele meu prietene laughing
E ceva de genu strakiloxiloconvici happy
Pe bune, nu mint
Dar ti-am scris pe messenger mai multe mesaje

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Tot nu inteleg de ce nu vrei sa citesti mesajele de pe TPU! N-am gasit un asemenea nume pe Facebook!

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Cum nu vreau? le-am citit
Si numele am zis ca e aproximativ cam asa, ca l-am pus si nu il mai stiu exact cum e

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Ok! Daca le-ai citit (mesajele de pe TPU) ai numarul meu acolo si poti sa ma suni deseara. O zi buna!

| SelenaTpu a răspuns:

Ar trebui home edition, car nu știu cât contează asta.
Dar poți să te uiți pe următoarele video să îl faci să meargă mai repede
https://youtu.be/oaVeT9Ayfc4
https://youtu.be/ttiA0zRbzko

| maphiotul explică (pentru SelenaTpu):

M-am uitat la ce mi-ai trimis, dar nu fac ce zice acolo
Ca am facut ceva de genu la telefon si nu mi-a mai functionat nimic
Ceva mai mic ca home edition nu stii sa fie?
gen lite, mini, micro sau starter

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Dar ce telefon ai?

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Telefon am Samsung s10+
Ce legatura are?

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Telefonul are SO Android. Ce lagatura are cu Windows?

| cfrtobias a răspuns (pentru darrio2007):

Poate ajungi cu el ca vrea sa faca dvd cu windows 10 de pe telefon laughing

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Nu are legatura cu windows
Are legatura ca nu e bine sa schimbi anumite chestii dintr-un sistem de operare ca nu o sa mai functioneze corespunzator

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Asta o stiam si eu. Cumpara un W10 cu licenta.