| pikkoollo a întrebat:

Salut, stiti cumva de ce imi da eroarea asta? https://postimg.org/image/6rl3x8585/

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa intrii in Safe Mode si sa stergi driverul wi-fi din Control Panel - System - Device Manager.

In Safe Mode poti intra apasand rapid si repetat tasta F8 la pornire, imediat dupa disparitia primului ecran cu logoul calculatorului /testarea memoriei, INAINTEA logoului Windows. Este o perioada de doar 1-2 secunde, greu de "prins".
Daca sistemul se opreste /se reseteaza brusc, anormal, si atunci la pornirea sistemului apare un meniu de pornire cu diferite moduri de pornire, unde se poate alege Safe Mode.

Sunt cazuri cand nu se poate intra nici in Safe Mode, iar atunci ajuta (in cazul tau) doar reinstalarea windowsului.

Driverele trebuie descarcate de pe site-ul producatorului placii de baza sau a device-ului /laptopului.
Alte drivere, necorespunzatoare pot face asemenea probleme (si nu numai).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "moartea albastra".
PC-ul s-a blocat iremediabil cand a folosit fisierul "athw.sys".

"Moartea albastra", adica blocarea de siguranta se intampla des la instalarea unor drivere necorespunzatoare, programe cu defecte binare sau defecte (de paritate) in memoria RAM.
Daca se intampla repetat si ai instalat recent vreun driver sau program, atunci trebuie dezinstalat.
Daca se intampla aleator, fara vreo logica, atunci trebuie testata memoria RAM, precum si placa de baza.

| pikkoollo explică (pentru Bula):

Aveam windows 7 si am bagat windows xp, apoi am instalat driverul de la wireless cu 3dpnet si cand am vrut sa ma conectez la wi-fi mi-a dat bluescreen cu eroarea asta si acum mereu cand pornesc laptopul imi da blue screen si se restarteaza si nu ii mai pot face nimic...

| Bula a răspuns (pentru pikkoollo):

Incearca sa intrii in Safe Mode si sa stergi driverul wi-fi din Control Panel - System - Device Manager.

In Safe Mode poti intra apasand rapid si repetat tasta F8 la pornire, imediat dupa disparitia primului ecran cu logoul calculatorului /testarea memoriei, INAINTEA logoului Windows. Este o perioada de doar 1-2 secunde, greu de "prins".
Daca sistemul se opreste /se reseteaza brusc, anormal, si atunci la pornirea sistemului apare un meniu de pornire cu diferite moduri de pornire, unde se poate alege Safe Mode.

Sunt cazuri cand nu se poate intra nici in Safe Mode, iar atunci ajuta (in cazul tau) doar reinstalarea windowsului.

Driverele trebuie descarcate de pe site-ul producatorului placii de baza sau a device-ului /laptopului.
Alte drivere, necorespunzatoare pot face asemenea probleme (si nu numai).

| Toma_Andrei_1990 a răspuns:

Păii ăsta înseamnă ca pagina pe care ai acest-o nu mai este disponibila

FUNDA?