| Mark2012012 a întrebat:

Stiti unde se pot face cursuri de programare in Ploiesti? Am cautat si pe google dar nu imi da detalii despre firmele care te invata sa fi programator si imi este teama sa nu fie escrocherii firme false, si nu stiu ce buget iti trebuie pentru un astfel de curs. Eu invat repede orice program pe orice sistem de operare.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fii programator nu inseamna sa inveti programe. Pleci de la premiza gresita.

Sa fii programator inseamna sa stii niste principii ale acestei stiinte pe care sa le poti aplica intr-un limbaj de programare. Probabil in Ploiesti nu ai sa gasesti niciun asftel de curs de calitate... dar daca zici ca inveti asa repede, netul e plin de tutoriale. Cu un pic de munca intr-un an s ar putea sa stapanesti bine un limbaj de programare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Degeaba inveti daca nu te duce capul. Ai internet, FOLOSESTE-L!

| DeeaMarry a răspuns:

Cum adica inveti orice program pe orice sistem de operare? Ce inveti la programul ala, cum sa il folosesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Ploiesti nu prea ai unde sa inveti programare. Cauta tutoriale pe internet pentru limbajul de programare dorit.

Daca intrebi, presupun ca esti la inceput si vrei sa o iei de la 0. Daca vrei sa inveti programare ca lumea, ti-as recomanda sa incepi cu C si cand il stapanesti ca lumea sa treci la C++. Daca pe astea doua le inveti bine, apoi iti va fi mult mai usor sa inveti limbaje mai high-level, cum ar fi C#, Java, Python, Ruby etc.

Pentru C/C++ era un site bun acum ceva timp, nu stiu daca mai e activ, dar poti sa il cauti. Te invatau foarte ok totul. Site-ul era cprogramming.com.

Daca vrei pe partea de web, freecodecamp au niste tutoriale super faine, cu teste interesante, iar la final, din ce stiu, primesti un atestat. Dar ca sa parcurgi tot iti trebuie cateva mii de ore. Probabil iti ia vreun an ca sa inveti totul bine si sa nu treci prea repede prin ele. Dar si aici te-ar ajuta foarte mult daca inveti niste limbaje cum ar fi C/C++ la inceput, pentru ca vei sti deja bazele si vei avea gandirea formata pentru asa ceva.

| centruldoxis a răspuns:

Bootcamp de java in Ploiesti, 0729 131 325