| AdyBen a întrebat:

Sunt clasa a 10-a la un liceu bun in Bucuresti, pe profil matematica-informatica. Mi-ar placea pe viitor sa imi fac o cariera in programare de jocuri. Ce facultate ar trebui sa urmez si ce cursuri? Tin sa mentionez ca singurul limbaj de programare pe care il stiu este C++, insa invat repede.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua variante facultatea de informatica sau pe cea de automatica si calculatoare

| Allexander07 a răspuns:

O facultate de inginerie pe domeniul Calculatoarelor.

| 00JHPbuckshot a răspuns:

Crede-ma ca nu vrei sa faci jocuri, mai degraba ai merge pe computing science si ai urma sa devii inginer de soft, si de acolo daca inca vrei sa faci jocuri iti va fi mult mai usor. Daca nu, ai oricum foarte multe variante de joburi. Totusi, te sfatuiesc sa nu asculti ce zic niste straini de 18 ani pe un site anonim si sa iti faci o consultatie educationala la o organizatie profesionista precum edmundo sau sa te duci sa pui intrebari pe la RIUF.

Noroc.

| AdyBen explică (pentru 00JHPbuckshot):

Si pentru asta, ce facultate mi-ai recomanda?