| costinvlad a întrebat:

Sunt în Italia în Ventimiglia și vreau fibra optica. Dacă cumpăr eu cablu ce tip de cablu FTTH trebuie ca să ajungă pana unde au ei serverele? Adică pe distante enorme?
O sa îmi monteze alt cablu decât cel disponibil la ei?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Acoperire" poate fi prin reteaua mobila.
Cu fibra optica (sau alt cablaj) nu mai vorbim de acoperire, doar de existenta unei retele cablate.
Costul este in functie de distanta de unde trebuie sa-ti tragi cablul si de eventualele autorizari /acorduri cu proprietarii terenurilor si stalpilor pe care sa fie amplasate cablurile.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cablul de internet trebuie sa-ti ajunga pana la echipamentul de distributie optica a furnizorului de internet cel mai apropiat de tine.

Pentru a-ti trage fibra optica, te-ar costa aproximativ cat ar costa sa-ti tragi linie de alimentare electrica (curent). Manopera este asemanatoare, iar costul echipamentului de amplificare si transmisie costa de asemenea la fel.
Costul instalarii la un terminal este egal cu costul total impartit la numarul de terminali racordati.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Adică dacă de exemplu nu este posibil o sa fie scump? Fiindcă aici spune ca nu au acoperire.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

"Acoperire" poate fi prin reteaua mobila.
Cu fibra optica (sau alt cablaj) nu mai vorbim de acoperire, doar de existenta unei retele cablate.
Costul este in functie de distanta de unde trebuie sa-ti tragi cablul si de eventualele autorizari /acorduri cu proprietarii terenurilor si stalpilor pe care sa fie amplasate cablurile.

| anonimg a răspuns:

Cauți pe google toate companiile care distribuie internet în Italia. Le spui ce vrei sa faci; le răspunzi la eventualele întrebări, tu îi întrebi cât te costă montajul și plata pe fiecare lună, și vei fi lămurit.