| MmoooTtttt a întrebat:

Sunt interesat de temperaturile PC-ului meu.
Am 6 fan-uri, 3 de 120 pe față care bagă și 2 de 140 pe tavan și unu de 120 in spate care scoate. Carcasa e destul de spațioasă. Este bine cum le-am pus sa scoată și să bage? Îmi recomandați vreo modificare?( Am pc-ul pe birou)
Am un ryzen 7 2700 cu un cooler stock, cam la ce temperaturi ar trebui să ajungă acest procesor că sa fie ok, plus la ce temperaturi nu ar trebui să ajungă? Am auzit că ajunge coolerul stock cu care vine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Sub 36-38 in idle
si sub 77-80 in load pe toate nucleele

Ventilatoarele sunt puse bine, nu e recomandat sa le pui altfel.
Coolerul stock ajunge pentru operatii normale, dar daca il stresezi la maxim in editare video sau jocuri noi 2K de exemplu, e bine sa folosesti un cooler mai bun pe apa. Sau unul foarte bun pe aer, cum ar fi Noctua D15.

Pentru citirea temperaturii poti folosi 3 softuri gratuite:

CoreTemp (dai la More Downloads si iei de acolo versiunea pe 64 biti,
daca dai click pe butonul mare de download de sus, vine la pachet cu ceva bloatware de care nu ai nevoie)

https://www.alcpu.com/CoreTemp/

GPU-Z (program pentru monitorizarea placii video, include de cateva versiuni si temperatura procesorului. Vezi tabul Sensors)

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

HWinfo (prferabil versiunea Portable. Cauti butonul Sensors in partea de sus)

https://www.hwinfo.com/download/

2 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Da, este foarte bine ca cele de pe fata sa bage aerul iar celelalte 3 sa scoata pentru ca intr-o carcasa inchisa cel mai mult conteaza ca aerul cald sa fie scos nu sa fie bagat aer rece, ca daca pui sa bage aerul rece fara a avea acelasi volum ca aerul cald sa fie scos, o parte din aerul cald se va invarti in carcasa si nu da randament prea mare. Iar la un ryzen 7 2700 temperatura maxima admisa la procesor este de 85 grade C. Iar coolerul stock impreuna cu ce ai tu pe calculator este suficient.

| FaraNume1245 a răspuns:

Cred că ventilatoarele sunt ok puse, nu sunt priceput în domeniu.
Temperatura în idle ar trebui să fie sub 35 de grade, dacă e peste ai o problemă. În gaming / software care consumă mult ar trebui să fie sub 75 (aproximativ), pentru că începe să scadă performanța prin zona asta de temperatură, pentru a se putea răci (proces numit thermal throttling).
Nu există alte riscuri dacă depășești 75 de grade, procesoarele se opresc singure dacă temperatura e prea mare și e posibil să dăuneze (temperatură denumită junction temperature max, prescurtată Tj. Max în core temp).

Poți folosi core temp sau alte utilitare pentru a verifica temperatura. Dacă ceva nu pare în regulă, s-ar putea să o fi citit greșit (nu se prea întâmplă, dar e posibil), verifică și în BIOS (îți apare temperatura procesorului).