| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la început de drum în cariera de "fotograf" și am nevoie de un ajutor, mai exact de un sfat. Am un Canon 1200D cu 18-55mm kit (care are probleme la focus) și vreau sa cumpăr un obiectiv. Ce sa aleg pentru evenimente..ma gândisem la un 35mm yn sau 50mm yn. Astept păreri și propuneri!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa rezolvi problema focalizarii. Du-l la un service sa-l regleze.
Cu obiectivul actual poti face poze foarte bune la evenimente, dar ai nevoie sa faci intai multe exercitii.

8 răspunsuri:
| tinuolaru1234 a răspuns (pentru Bula):

Poze bune fac și acum cu el, dar pe 22 am o cununie civila și nu vreau sa dau greș. Pana acum doar la majorate am fost. Pe automat focalizează doar dacă rotesc de focalizare spre dreapta, invers nici nu se învârte.

Bula
| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Mergi la evenimente cu cel putin doua aparate, sa ai si rezerva.

Focalizarea manuala este posibil sa fie din cauza montarii gresite a obiectivului sau praf /mizerie intrata in mecanismul de prindere /reglare a obiectivului.
Demonteaza obiectivul si aspira/sufla cu aspiratorul, cu jet de aer cat mai puternic (atat mecanismul de prindere a obiectivului, cat si a aparatului).
Dupa curatire ai sanse sa functioneze si focalizarea manuala.

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru Bula):

Focalizarea manuala merge perfect. La auto-focus e problema. Ori e banda aceea dezlipita, ori ceva la motoraș..eu nu prea am ce sa-i fac

Bula
| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

L-ai curatat?
Daca nu te descurci, du-l la un service.

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru Bula):

Nu l-am curățat. Zici sa-l desfac din șuruburi și sa-l curat?

Bula
| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Nu trebuie sa desfaci nici un surub, doar sa demontezi obiectivul (apesi butonul de relaxare obiectiv si intorci obiectivul pana la capatul cursei).
Ai grija, la re-montare sa se aseze perfect obiectivul pana la capatul inchizatorului cu baioneta!

Demontarea si re-montarea obiectivului se face doar cu aparatul OPRIT, cu acumulatorul SCOS!

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru Bula):

Și care anume e butonul de relaxare obiectiv?

Bula
| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Cum te uiti dinspre obiectiv, este pe frontul cutiei, la dreapta obiectivului.

Dar iti recomand sa citesti intai cartea aparatului, acolo sunt descrise TOATE ce trebuie cunoscute despre aparat. Daca nu ai manualul utilizatorului, poti sa-l descarci de pe site-ul firmei Cannon.
Acolo e descris si modul de initializare al focusarii automate (AF).