| roberthuzmezan a întrebat:

Salut, sunt nou in ceea ce privește iluminarea rgb a PCului. Ideea e ca am cumpărat niște ventilatoare rgb de la silentium PC, corona HP 140mm parcă erau. Eu am o placa de baza b450m ds3h. Ideea e ca nu stiu cum trebuie conectate. De exemplu știu că ai nevoie de un conector cu 4 pini pwm pentru a putea controla iluminarea rgb, eu la placa de baza nu sunt sigur daca am așa ceva. Am ceva notat cpu_led dar nu sunt sigur daca e acela. Și bănuiesc că pe lângă cablul cu conector pwm mai ai nevoie și de o sursa de curent pentru a învârti ventilatoarele, daca da, aceasta tot pe placa de baza o găsesc, nu? Am văzut ceva cu sys fan sau ceva gen

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus... te-ai gindit si tu ca hai sa iau niste ventilatoare, vad eu cum le alimentez! Deci, pe majoritatea placilor de baza ai sys fan care e cu 3 pini, poate doua, pentru ventilatoarele de carcasa, si cpu_fan care e evident pentru procesor. Daca vrei o gasca de venturi, poti sa iei niste cabluri care adapteaza de la molex/sata la 4 pini, problema e ca nu vei avea pwm in cazul asta. Cel mai de bun simt mi se pare sa iei un fan controller, ceva in genul asta - https://www.emag.ro/......D8KQ5MBBM/ - sau iei si sapi dupa unul mai putin pretentios, desigur. Conectorul RGB de pe placa de baza iti permite sa ajustezi lumina unei benzi de leduri RGB, dar nu a unor ventilatoare. Poate ma insel, dar in principiu despre asta e vorba - vezi pe pagina placii de baza/in manual.

| roberthuzmezan explică (pentru GabiDumitrescu):

Mie kitul mi-o venit cu un nano controller pentru ventilatoare, in principiu controllerul se conectează prin sata la sursa și am iluminare, pot alterna între culori și moduri de iluminare. Problemă e ca nu se învârt, am conectat unul din fan uri prin conectorul cu 3 pini la sys fan si se învârte. Acuma ar trebui sa cumpăr fie un splitter că oricum maxim 4 fanuri o să am în carcasă, din câte știu conectorul sus fan duce 12 v, si cred că ar fi suficient. Acuma nu știu sigur cum e cu hub ul ăla cum mi ai lăsat link. In ăla conectezi ventilatoarele și îl conectezi la un sata mă gândesc. Astfel ai rezolva cu iluminarea, și mai are un cablu care merge la placa de baza la sys fan si ai și putere la toate. Așa e? Sau mă înșel? Acuma scuze că sunt atâtea întrebări dar e prima dată când montez fanuri rgb în carcasă, m-am documentat cat de cat dar n am înțeles prea mult

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru roberthuzmezan):

Cam cum ai zis tu ar trebui sa fie - ii dai curent si iti da de toate. Probabil vine si cu niste senzori de temperatura pe care ti-i montezi tu prin carcasa...