| danielgab23 a întrebat:

Salut, sunt reduceri de sărbători și nu știu ce să îmi iau. Un laptop bun pentru editare video/foto sau un Canon 200d pentru fotografii?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce iti satisface mai bine nevoile.
Ai alt laptop, sau alt aparat foto?

La ce nivel faci editare video?
Intreb pentru ca ai iesi mult mai ieftin cu un PC, avand nevoie de hardware destul de puternic.

Vrei sa faci cariera intr-o directie sau alta, sau sunt doar simple hobby uri?

| danielgab23 explică (pentru NLS):

Aș vrea să îmi fac o cariera specializată pe fotografie, mă pasionează și pot face și un ban din chestia asta. Am alt laptop, dar merge destul de greu, și eu vreau să editez mai mult foto decât video. Editez video doar dacă am un proiect sau am nevoie de un videoclip. Sunt destul de bun și la editare cât și la fotografiere de asta îmi este greu să decid. Aparat foto am unul dar este vechi și aș vrea să trec la un dsrl. Dar aș avea nevoie și de un laptop.

| NLS a răspuns:

Atunci incepe cu un aparat nou.
Eu nu fac poze pentru altii, dar am 2 colegi de munca ce se ocupa cu fotografia la nivel mai "avansat", in sensul ca merg la nunti si diferite evenimente, respectiv fac (regizeaza, filmeaza si editeaza) filme.

Pentru editare foto nu ai nevoie oricum de un PC prea puternic.

Insa fara un aparat mai bun, nu ai avea nimic de editat, decat sa imprumuti aparate de la prieteni, daca se poate, sau sa ii rogi pe ei sa iti dea seturi de poze pentru a te "juca".

Pentru slide-uri, foloseste PictureToExe
sau mai bine ProShow Producer.
Sunt mult mai light decat un editor video (cu care sa realizezi slide-uri mai profi, nu neaparat filme).

Pentru retusat, poti merge linistit cu Affinity Photo (45 euro la reducere, sau 55euro pret intreg - licenta pe viata)
sau pentru inceput chiar cu Gimp (free).
Sa dai 9 euro pe luna pe Photoshop mi se pare cam nerentabil.

| BlondaBlondii a răspuns:

Ce iti doresti mai mult? de ce ai cea mai mare nevoie?