| autodidact a întrebat:

Salut,

Tableta ASUS nu mai pornește. Am pornit tableta (mai avea 16% bateria), brusc, s-a stins ecranul, tableta s-a oprit. Am reîncărcat tableta preț de câteva ore. Am încercat resetarea folosind butonul de pornire, ținând apăsat mai multe secunde. Am obținut diferite rezultate/simptome:
1. tableta vibreaza, dar fară nicio alta reacție;
2. o linie albă orizontală, foarte subțire, imediat întregul ecran se luminează (devine alb) câteva secunde, apoi se stinge;
3. vibrează, lumini albe, similare unor fulgere, pe display, câteva zeci de secunde.
Am tableta de câțiva ani buni, însă este prima dată când mă confrunt cu o asemenea problemă.
Diagnosticul să fie reprezentat de o defecțiune a ecranului?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de service si de defect.
Multe service-uri fac gratuit constatarea, altii o includ in pretul manoperei.
Cei care lucreaza corect, de obicei estimeaza gratuit costul reparatiei cand vad aparatul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la conectare la incarcare nu apare semnalizarea de incarcare (la apasarea butonului de pornire), atunci ori nu functioneaza incarcarea (lipsa curent. incarcator defect, mufa defecta), ori insusi tableta este defecta.
In acest caz se apeleaza la service.

Daca electronica din tableta este functionala, atunci pe ecran trebuie sa apara semnalizarea incarcarii, cand este conectat la incarcare.

Daca nu porneste dupa incarcarea completa a bateriei, atunci probabil este problema de soft.
Si in acest caz se apeleaza la service.

| autodidact explică (pentru Bula):

Nu apare semnalizarea încărcării. Încărcătorul l-am folosit la un alt telefon. Incarca, nu ar părea defect încarcătorul.

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

In acest caz, ori este defecta mufa-mama din tableta, ori circuitul de incarcare intern.
Se poate depana la service.

| autodidact explică (pentru Bula):

Cu riscul de a pune prea multe întrebări și a deveni plictisitor, un preț estimativ pentru o astfel de intervenție la service?

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

Depinde de service si de defect.
Multe service-uri fac gratuit constatarea, altii o includ in pretul manoperei.
Cei care lucreaza corect, de obicei estimeaza gratuit costul reparatiei cand vad aparatul.

| Wr3nch a răspuns:

Mergi la service si aflii. Daca cer mai mult de cateva sute reparatie cumperi alta.