| SynapseNinja a întrebat:

Știu am mai pus o întrebare anterioară asemănătoare, dar vreau să clarific. Aș vrea să ridic calitatea unui fișier video. De exemplu, am un fișier video în 720x480p și vreau să îl ridic la 4K, cum fac? Ce program trebuie să folosesc? Aveți recomandări, de preferat gratuite? Am depistat un astfel de convertor online, dar trebuie să plătesc lunar. Mersi mult!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| denisTiky a răspuns:

Cum dintr-un singur mar nu poti face 2 mere, exact asa se aplica si la calitatea videoclipului tau. Nu poti sa il faci 4k daca videoul nu a fost filmat la acea rezolutie. Poti doar sa pui videoclipul sa se redea pe un display 4k dar imaginea o sa se intinda si o sa arate si mai urat ca inainte. Si sa stii ca degeaba cu ce ai filmat tu putea filma in 4k daca la momentul filmarii videoului tau ea era setata pe o rezolutie mai mica. Deci ca idee, nu merge sa faci 4k din 720p.
Sper ca ai inteles!

| SynapseNinja explică (pentru denisTiky):

Mersi. Am descoperit site-ul ăsta (https://hdconvert.com/) în care pot schimba calitatea imaginii. Ce zici, e ok?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU poți să-i "ridici" calitatea, rămâne așa cum e chiar dacă ii schimbi rezoluția la 4K.

Lasă tv-ul sa extindă imaginea pe tot ecranul