| anonim_4396 a întrebat:

Salut Toți pentru Unu!
Am un prieten care a instalat un virus și anume un antivirus chinezesc care nu știe cum să îl dezinstaleze pentru că este protejat.
Cum îl pot deziinstala ca să nu mai aibă probleme cum dezistalez antivirusl chinezesc că nici nu apare la dezinstalări?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool sau Uninstaller şi îl foloseşti.
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3. Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este vorba despre Andorid, atunci setari / securitate / administratori dispozitiv si dezactivat ca aplicatia sa nu mai aiba drepturi ca admin dispozitiv.

| 28cosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba de laptop/pc.