| CatalinSev a întrebat:

Salut.Tocmai am cumparat un TV Utok U19HD2. Cand am ajuns acasa am observat ca volumul sunetului oscilează si mi s-a parut ca nu e cum ar trebui sa fie. Din ce m-am documentat am observat ca acesta are functia "auto volume leveler". Să fie aceasta cauza? Astept păreri! Multumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, problema poate fi de la volumul automat.
Unele programe sunt transmise cu sunete joase mai puternice, altele mai slabe, dar diferenta se percepe putin cu urechea. Reglajul automat a volumului insa sesizeaza diferenta de nivel si va atenua intregul spectru in functie de integrala semnalului. Deoarece in difuzoare se aud mai mult sunetele medii, nivelul acestora va aparea oscilant, mai ales daca transmisia contine "basi" mai pronuntati.

Acest fenomen am intalnit si pe televizorul meu si rezolvarea a fost deconectarea reglajului automat a volumului, chiar daca acum vocea unor emisiuni se aude mai tare, altele mai slab.