| Unanonimdepetpu a întrebat:

Tocmai ce am achizitionat o unitate PC, si am observat ca nu are,, unitate optica" ( locul prin care intra cd-ul). Are rost sa-mi cumpar una externa? Eu am deja sloturi usb si usb 3.0.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

NOPE
nici interna nici externa
o persoana "normala" nu mai foloseste disk-uri optice de 15 ani

exceptii sunt contabilitatea (unde inca se mai dau chestii pe CD-uri, si s-a renuntat la floppy cu doar 2-3 ani in urma), insa (IN SFARSIT) si asta dispare, au acum site-uri care incarca secure documentele necesare

cand ai o nunta, botez, whatever, si vrei sa dai pozele "in mana", nu vad de ce nu ai putea sa le pui pe un drive (like google drive) si apoi sa trimit link-ul pe email, dar pentru unii s-ar putea sa fie mai convenabil (email? ce e aia? sau stau in gaura din nordul Suediei si acolo nu pot downloada 4G de poze din Romania ca ar tine 2 saptamani, etc.)

diverse disk-uri din diverse surse (audio, video, cd cu drivere, etc.)... foarte rar apare asa o "necesitate", nu iti mai spun de instalat windows XP (ca numai de pe cd merge cum trebuie), ca deja e prea mult

totusi, o unitate optica externa, care si scrie, care e compacta, costa sub 100lei, si poti sa iei atunci, cand constati ca ai nevoie:

https://www.compari.ro/unitati-optice-c3092/external/?orderby=1

5 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Daca crezi ca folosesti cd-uri, da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e in garantie, nu prea merita (trebuie sa renunti la garantie, ori sa il montezi in service autorizat).
Daca nu e in garantie, si crezi ca mai folosesti cd-uri, cumpara un DVD-RW.
CD-urile sunt utile la instalarea programelor originale, si a windows-ului, precum si la stocarea/vizionarea fisierelor mai vechi (poze, analize, muzica, etc). Dar poti trai si fara ele, daca folosesti memorii USB sau conturi de stocare (ex. Google Drive).

| PainTech a răspuns:

Da, merita.
Personal nu m-as descurca fara ( am toata casa plina de dispozitive pe tehnologie ceva mai veche ).

| RAY a răspuns:

Da cumperi una externa, daca mai folosesti asa ceva in 2019, eu as merge pe un hard extern pentru date

| Unanonimdepetpu explică (pentru ziftode):

Mulțumesc!