| xXGaBiXx a întrebat:

Salut,
Tocmai ce am făcut un upgrade la PC cu următoarele componente:
Procesor Intel Pentium G4400, Skylake,
Placă de baza ASRock H110M-DGS, DDR4, Socket
8GB RAM DDR4

După ce am reușit până la urmă să reinstalez windowsul și făcut toate updateurile, driverul de la placa video îmi dă crash mereu când intru intr-un joc sau videoclip pe Youtube (Display driver has stopped working and succesfully recovered), placa video fiind un GTX 650 1GB OC.

Am mai făcut un test de performanță in computer, unde totul e peste 7.2, cu excepția la "Desktop performance for windows aero" care are scorul 2.0 si 3D business and gaming graphics performance cu scorul de 6.6.

Cand intru intr-un joc, cursorul incepe sa se miste foarte greu, iar sunetul este distorsionat, nici o melodie nu pot asculta, in final da crash placa video din nou, eventual pc-ul se restarteaza.

E vina placii video? E prea veche? Mai exista vreo speranta sau ii dau foc si o inlocuisc?

3 răspunsuri:
| LegoLegolas a răspuns:

Poate ii devina windowsu din moment ce ai probleme cu driverele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia mataluta si lasa panarama de placa video deoparte, mergi cu integrata fara probleme.

| Knu a răspuns:

Verifica poate nu face switch-ul de la cea integrata la cea dedicata.