| Superman1243 a întrebat:

Tocmai ce mi-am achizitionat in urma cu ceva timp urmatoarele componente pentru PC:
-Placa de baza ASRock H110M-DGS R3.0, Socket 1151
-Placa video ASUS GeForce GT1030 O2G, 2GB GDDR5, 64-bit
-Procesor Intel Core™ i3-7100, 3.90Ghz Kaby Lake, 3MB, Socket 1151,
-Memorie Crucial 4GB DDR4, 2133MHz, CL15, 1.2 V
-Memorie Patriot Signature, 4GB DDR4, 2133MHz, CL15, 1.2V
Dupa ce opresc PC-ul se aude un sunet ciudat ca si un bazait continuu neintrerupt(se aude un sunet subtire...ascutit oarecum). Poate sa fie oare din cauza sursei? Sursa nu am schimbat-o! Daca nu e din cauza sursei de la ce alta componenta se poate auzi un astfel de sunet? Iar daca e din cauza sursei, ce sursa imi recomandati(concret, poate un link ceva big grin ) sa cumpar pentru a fi compatibila cu celelalte componente?
P.S: DACA SCHIMB SURSA, TREBUIE INSTALAT DIN NOU WINDOWSUL SAU CEVA? big grin

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Deschide-l si tu sa vezi de unde se aude zgomotul, ar putea fi si un fir care atinge ventilatorul.

| Panamax a răspuns:

Si cu ce te deranjeaza sunetul?
Este sunetul de mers in gol al sursei undeva la 18.000 hz.In mod normal nu il aude nimeni, ai tu urechile prea fine, se vede treaba ca nu mergi prin cluburi si nu asculti muzica in casti.
Astia mai surzi nu mai aud asa ceva.
Eu aud sursa de la tv cand este oprit si este un Sony de 2500 lei.
Ma enerveaza dar asta este.
Il scot din priza si tace.

| Superman1243 explică (pentru Panamax):

Nu prea este normal sa se auda nici un bazait atunci cand pc-ul este oprit, daca e sursa de vina, nu vreau sa risc sa mi se strice componentele din cauza ei happy

| Panamax a răspuns (pentru Superman1243):

Ba este normal.Toate fac asa.Normativele reglementeaza frecventa de mers in gol peste 20.000 hz, dar urechile fine o aud.
Sunt mai multe cauze, dar niciuna periculoasa.
Eu aud si becurile cu led.Crezi ca ar trebui sa le schimb pe toate?

| denisTiky a răspuns:

Componente decente, totusi ar fi mers un gtx 1050 sau 1050ti, insa na, fiecare cu bugetul lui... Acel bazait este de la sursa, insa depinde de ce sursa ai, daca e ceva..delux sau segotep e normal ca se va auzi acel sunet(pentru ca nu sunt piese calitative) dar daca ai o sursa decenta, cum am eu de exemplu(coolermasters masterwatt 650) nu se aude nimic din ea. Nu cred ca ai ce sa ii faci, decat sa o schimbi cu alta mai scumpa putin si mai calitativa, dupa cum ziceam, un coolermasters, corsair, fsp, etc

Daca schimbi sursa nu trebuie sa schimbi si windows-ul, pentru ca sursa nu este nici pe departe o unitate de stocare, ci este o componenta care da curent, deci nu se stocheaza nici o data pe ea. Doar unitatea/unitatile de stocare precum Hard Disck, Ssd, daca le schinbi pe langa ca pierzi datele, filmele, etc de pe ele mai pierzi si windows-ul(datele le pierzi doar daca nu faci backup inainte de a schimba/inlocui unitatea de stocare).

bafta