| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai mi-am bagat net de la Digi, cel de 1000mbps. Problema este ca l-am testat, si am prins maxim 12mbps. sad
Pe wi-fi imi prinde maxim 7 sad
Laptop-ul meu este Asus rog gl752vw.
Router-ul pe care il am este acela de la ei, ZTE.
Oare problema sa fie de la router?
Daca vreau sa imi schimb router-ul, am cautat, dar routerele nu au port pentru fibra ca si acesta de la ei(ZTE)...
Sunt cam noob, daca imi puteti explica cum functioneaza, si ce pot face sa imi cresc viteza...

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acel laptop are placa de retea ce suporta 1000 mps? prin wifi ai testat?

| SpedyKid a răspuns (pentru RAY):

Are. Am spus ca am testat, si prinde maxim 7.

| RAY a răspuns (pentru SpedyKid):

Testeazal prin caplu direct in laptop

| SpedyKid a răspuns (pentru RAY):

Am incercat prin cablu, am scris in intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori placa de rețea, ori routerul.

| Rabbitz19 a răspuns:

Pentru a prinde 1000mbps îți trebuie placa de rețea compatibila cu 1000mbps. Încearcă cablat, merge mult mai rapid decat prin wi fi. Funda?

| SpedyKid a răspuns (pentru Rabbitz19):

Placa de retea este compatibila cu 1000. Am scris ca am testat si imi prinde doar 12. Funda daca ma lamuresti cu intrutorul la intrebarea mea.

| Rabbitz19 a răspuns (pentru SpedyKid):

Nu cred ca e problema de la router. Încearcă cu alte device uri/dispozitive si vezi ce viteza prinzi. Daca nu, contactează i pe cei de la Digi si găsești tu o cale. Sper ca ti am fost util!