| rem1x70 a întrebat:

Salut tovarăși! Mă poate ajuta și pe mine cineva să înțeleg contoarul de electricitate?
Mă interesează să îmi spuneți ce înseamnă fiecare simbol din imaginile alăturate :
https://ibb.co/KFWLFtc
https://ibb.co/NF7Cy9C
https://ibb.co/28jkkvK

Vă mulțumesc!

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe tine te interesază doar asta (fiind gata montate):
sus = cuplat
jos = decuplat

| sierra1 a răspuns:

Dacă e vital, vezi aici (especially 4u):

https://imgur.com/rHmw4Pd

| mihai69 a răspuns:

În imaginile alăturate nu sunt simboluri, nici vreun contor de electricitate.
Ce se vede acolo sunt trei disjunctoare diferențiale de 16, 6, respectiv 20 A. Plus unul normal dublu, și încă unul dublu, dar de numai un modul (îngust).
Aici
https://www.noark-electric.ro/ro/categorii/miniature_circuit_breakers
ai toate produsele firmei cu date tehnice.

| nicu991 a răspuns:

Acelea sunt disjunctoare automate de 0.30 mAh.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

Ai dat oleacă pe lângă!

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Cu ce anume am dat pe langa? Fi mai explicit.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

De 0.30 mAh? - acum ar trebui să știi că e curentul rezidual și asta nu interesează și ăla de intrerupere care e DEFINITORIU

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Da, am bagat un 0 in fata rolling on the floor
La curenti reziduali de 10mA si 30mA PROTEJEAZA OMUL CONTRA ELECTROCUTARII in caz ca a pus mana pe un un fir de faza sau pe un aparat electrocasnic cu izolatia fazei spre masa defecta conectat la circuitul unde se afla RCBO-ul( sare atat la scurtcircuit (SUPRASARCINA) cat si la curenti reziduali.

Rolul diferentialului este acela de a monitoriza valoarea curentului de pe firul de faza si cel de pe firul de nul. Atunci cand apare o diferenta intre cele doua valori, se intrerupe circuitul electric. Asadar acel curent rezidual joaca un rol important in functionalitatea lui ca dispozitiv electric.

Valori tipice de curenti reziduali: 10, 30, 100, 300 mAh.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

Imi ții mie o lecție cumva?

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Initiatorul a intrebat cum functioneaza. Tu poti sa ignori daca consideri ca informatiile sunt inutile.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

" rem1x70 a întrebat: Mă interesează să îmi spuneți ce înseamnă fiecare simbol"

Boală grea, se răspunde la intrebări nepuse - tu să fii sănătos!

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Esti sigur ca nu ai altceva mai bun de facut decat sa te bagi in seama cu mine aiurea?
Omul a intrebat de contorul de electricitate. I-am raspuns in prima faza ce sunt dispozitivele respective, adica nicidecum un contor de electricitate.
Apoi te-ai bagat tu sa ma corectezi acolo unde am bagat un 0 in fata celor 30 mAh ca sa te dai important ( desi nu esti) dupa care am explicat rolul unui asemenea dispozitiv dupa ce tot tu ti-ai permis sa-mi spui ca curentul ala "rezidual" nu este important( desi ala e rolul disjunctorului).

Asa ca te rog frumos sa nu mi te mai adresezi daca esti arogant sau te crezi atotstiutor.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

"sa te bagi in seama cu mine aiurea?" - mami, nu citi, ignoră-mă, răspunde cui vrei la intrebări nepuse, neformulate - da' nu mie. Pricepi?

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Nu ma lua cu apelative de genul ca nu ma intimidezi cu nimic. Daca vrei sa ma intimidezi cumva fa-o la nivel intelectual, alftel nu ma cobor la capacitatea ta mintala de care dai dovada aici desi ma indoiesc avand in vedere frustrarea pe care ti-o expui in raspunsuri. rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

Te-ai convins acum de stupizenia intervenției tale? Mami

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Invata sa citesti, aparent esti pe langa si cu logica, paralel cu intelegerea unui text scris. Sau am scris in alta limba decat cea inteleasa de tine.

Astept ca un moderator/admin sa ia masuri. Tu oricum din ce-am observat dai raspunsuri la misto utilizatorilor.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

Să recapitulăm ca să INȚELEGI că ai dat un răspund de analfabet:

definești un produs printr-un parametru neglijabil:

" nicu991: ...sunt disjunctoare automate de 0.30 mAh automate de 0.30 mAh." (că așa ai văzut tu pe desen)

că așa ai văzut tu pe desen, e similar cu a-i spune cuiva despre o mașină că are un consum de 1 litru... la ștergătorul de parbriz. Mi-e greu să cred că ințelegi dar iaca, am incercat

... și nu aștepta un moderator să ia măsuri, ia tu măsuri și pune mâna pe carte sau las-o baltă!

| nicu991 a răspuns (pentru sierra1):

Prietene, mai bine taci ca esti pamant cand vine vorba de electrica. Faptul ca am pus un 0 din greseala asta nu-ti da tie dreptul sa ma numesti analfabet. Am avut bunic electrician, nu cred ca ma inveti tu pe mine chestii ce tin de electricitate.

N-am nevoie de desenul tau ca sa stiu valorile uzuale ale curentilor reziduali din disjunctoarele automate. Nu cred ca ai lucrat cu asa ceva mai mult decat mine asa ca stai calm si du-te si fa post hunting pe alte categorii de pe site.

SI ca sa stie si cei ca tine, parametrul ala de curent rezidual despre care zici tu ca e "neglijabil" e foarte important.
Pune un disjunctor automat de 30 mAh in baie si atinge conductorii de la bec sa vezi cum mori curentat, apoi pune unul de 10 mAh ( asta daca n-ai murit curentat deja) si-o sa vezi ca-ti salveaza viata. Asa ca du-te invartindu-te ca esti pe langa.

| sierra1 a răspuns (pentru nicu991):

" nicu991: Am avut bunic electrician"

o-la-la, abia acum se vede (de la o poștă) cât ești de școlit, de ce n-ai zis asta de la inceput să iau notițe?

| nicu991 a răspuns:

Cea ingusta este o siguranta automata curba C de 10A bipolara ( adica faza+ nul)

| rem1x70 explică:

Calmați-vă oameni buni. Nu trebuie să vă certați pentru toate căcaturile. Pe mine mă interesează dacă am vreo siguranță de 3 amperi, pentru că am tot căutat dar ori nu am văzut, ori nu mă prind de schemă.
Ideea este că am de montat un aragaz electric și după cum știți, astea nu vin cu fir direct din fabrică, trebuie să suni tu un electrician care să vină să-ți facă firul și să-l conecteze la conectorii aragazului.
Aici este o imagine cu schema conectorilir :
https://ibb.co/N277V91