| KLiNK a întrebat:

Aș vrea să știu dacă o sursă de 250w va putea ține un AMD 5600+, o placă Radeon HD 3650 și 2gb ddr2 + un hdd de 7200rpm (sata). Va fi suficientă? Și dacă în timp ce te joci pe pc (de exemplu) și consumă mult mai mult decât este capabilă sursa...ce se întâmplă? Îmi puteți răspunde și mie la aceste 2 întrebări? Dau și funda big grin

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

Procesorul are un tdp de 90w + 45 placa video + 40 restul sistemului, sunt 175w
DACA sursa ta este una de calitate si chiar scoate cei 250w tine, daca nu...s-ar putea sa ai surprize
Despre ce sursa vorbim?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Face poc!

| KLiNK explică (pentru vidii):

Procesorul este un Brisbane de arhitectură mai nouă (are un tdp de 65w și 65nm). Vorbim despre o sursă Delta Electronics. Model DPS-250AB-22.

| KLiNK explică (pentru vidii):

Am testat sursa cu sistemul mai sus mentionat si chiar nu are nici o problema. Am jucat Just Cause 2, GTA IV, Driver San Francisco (care sunt jocuri solicitante pentru sistemul meu) timp de 2 ore si nu am avut nici o problema big grin

| vidii a răspuns (pentru KLiNK):

Pai problemele nu apar intr-o zi,pe timp indelungat daca sursa este supusa unui stres mare, daca nu este de calitate, va ceda. Sau daca nu are condensatori buni, la fluctuatii de tensiune s-ar putea s-o prajesti, posibil sa duca cu ea si alte componente.

| KLiNK explică (pentru vidii):

M-am informat cu privire la firma. Sursele lor sunt unele de calitate (cel putin cele scumpe). Dar, dupa cum am mentionat si mai sus, modelul acesta a fost folosit de Acer pentru cateva sisteme desktop cu specificatii asemanatoare cu ale mele.Deci nu cred ca ar fi de proasta calitate. Dar totusi, sursa ar putea da un semn cand este supusa unui stres mare sau cand nu mai are mult si se duce? Si pot verifica cat consuma calculatorul in timp real?

| vidii a răspuns (pentru KLiNK):

Da,consumul se poate monitoriza in timp real cu un aparat (nu-mi aduc aminte exact cum se numeste) dar ca idee, in full load consuma 190w, daca sursa zici ca e ok ..pana la cei 250 mai are.
Un semn ar fi acela de a nu lasa placa video sa lucreze la maxim, dar avand in vedere ca aceasta consuma foarte putin, si nu e alimentata separat, nu ar trebui sa fie probleme.

| KLiNK explică (pentru vidii):

Multumesc pentru toate raspunsurile big grin

| vidii a răspuns (pentru KLiNK):

Nu ai pentru ce.