| Alex705e a întrebat:

SaluT TPU! Acum 2 zile am incercat sa instalez kali linux dar la partitionarea hard-ului am selectat cv gresit si mi s-a format hardul cand incerc sa instalez windows 7 64 bit nu imi detecteaza hard-ul si imi cere driverele sata am pus cd-ul de la placa de baza si mi le-au detectat dar faza e ca imi zicea ca driverele sunt incompatibile, daca pun hardul pe ahci mode in bios sunt compatibile dar nu imi detecteaza hardul, am facut o partitie cu diskpart in cmd si mi-o detecta cand dadeam load drivers, am folosit kali linux live usb pentru a downloada cv pe hardul ala am downloadat un film si ala mi-l detecta ce pot face ofer funda

3 răspunsuri:
| Laurentiu340 a răspuns:

Ai incercat sa setezi in bios boot mode in csm (legacy) si sa opresti secureboot, eu am incercat sa instalez windows 7 x64 in uefi si m-am lovit de o bara rosie la starting windows, instaleaza windows 7 in csm (legacy) cu sata mode pe ahci si secureboot oprit vezi daca merge asa! si inca ceva vezi ca hardul sa nu fie partitionat sa fie spatiul nealocat ma gandesc ca nu iti vede ala hardul din cauza ca linux l-a formatat in ext4 si nu ntfs! windows stie de ntfs si fat32 dar nicidecum de ext4

| Alex705e explică (pentru Laurentiu340):

Am o placa fara uefi m5a78-m lx de la Asus
si eu am sters partitiile am facut asa + ca am facut cu diskpart -ul partitie care a mers in linux si pe windows

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex705e):

Hai pe skype!
aurentiu Gabriel (am poza)