| Go4Win a întrebat:

Salut TPU,acum cateva minute mi s-a inegrit ecranul monitorului,am scos cablul vga din monitor si din unitate, a pornit..acum nu se mai face negru,insa pictogramele,bara de start si paginile din browser sunt mult mai mari (rezolutia este la maxim), cand intru pe Steam scrisul si pozele sunt neclare....cum pot rezolva asta?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu a fost problema de la cablul video, ci de la placa video.
Din acest motiv placa video a trecut in regim VGA, care are iconitele mari, respectiv si paginile din browser (si in multe alte programe) apar extinse in afara ecranului.

Dai click-dreapta pe suprafata desktop-ului (unde nu sunt iconite), alegi Proprietati si reglezi rezolutia ecranului la ceea care a fost si anterior.
Dupa terminare dai restart la calculator.

| Go4Win explică (pentru Bula):

Nu merge =(

| Bula a răspuns (pentru Go4Win):

Ce rezolutie ai dupa reglare si salvare?

| ShadowLoleris a răspuns:

Ai Windows 10? Daca da, da clic dreapta in Desktop, si selecteaza Display settings. Acolo vei vedea toate setarile legate de display.
Eu am Windows-ul in engleza. De-asta ti-am scris in engleza.

| Go4Win explică (pentru ShadowLoleris):

Am windows 8. 1Pro =/