| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Acum cateva zile cand sa pornesc pc-ul ( un pc cam vechi ) nu a vrut sa mai porneasca placa video. Am incercat orice, reset bios, am scos rami si ii am, am scos placa video m-am uitat la ea nu are nici o urma de arsura, am incercat cam orice dar nimic nu vrea se mearga am incercat ecrandul de la pc la alt pc si merge. Pc -ul porneste ok coolerele merg nu imi beepaie nimic la pornire si pe ecran scrie no signal. Placa de baza are pe ea integrata si placa video dar nu stiu cu sa o pornesc. Placa video e o placa video Este o Nvidia geforce 128 mb ( mica rau de tot laughing ) ddr 2 parca ( oricum e un pc cam vechi. Dati-mi sfaturi cum o pot porni sau cum imi dau seama ca placa s-a dus, sau cum sa o pornesc pe ceea integrata. Funda+Vot

41 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Schimba placa de baza!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Pai placa de baza nu are nimic. Am sa incerc maine cu o alta placa video. Nu am cum sa activez placa video integrata fara placa video? Mentionez ca am curatat placa de baza acum cateva zile si am deconectat mufa 20+4. Si mufa de la procesor. Mentionez ca le-am conectat exact cum trebuie.

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Si daca e placa de baza dusa? Dai o bere?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Frate nust. Incerc maine cu o alta placa video, Pai si care ar fi cauza,, distrugeri placii de baza,,?

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Moarte prin deces! Greu de spus, crapa pur si simplu!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Pai daca ar fi dusa dc imi porneste coolerul la procesor? Pot sa pornesc pc-ul de la buton. Hardul merge, cd-rom-ul merge.

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pai ce treba are coolerul? Vezi ce inseamna sa fii habarnist? Coolerul merge pentru simplu fapt ca e alimentat. Primeste tensiune, pur si simplu din sursa! Simplu! La fel si hardul si unitatea optica! Mai si ganditi!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Apropo acum mi-am adus aminte cu vreo 4-5 luni in urma aveam instalat pe pc tot wind 7. Aveam aceeasi figura. Tot cu placa video. Tot la fel. Porneam pc-ul pornea wind se incarca si cand intram in jocuri si ma jucam dupa un timp,, cadea placa video,, nimic ecranul negru nici cu reset. Atunci scoteam placa video stergeam conectorii si o introduceam la loc. Si mergea. Sau cand avea ea,, zile rele,, nu vroia sa porneasca deloc si facea tot la fel. Am lasat pc nepornit cam o sapt si cand l-am pornit a mers pana acum cateva zile.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Aa. nu stiam stiut scuze :p. Am sa revin maine dupa ce incerc cu alta placa video. Dar treaba asta cu,, ecranul negru,, nu primeste semnal de la placa video Am mai avut-o si cu ceva luni in urma.

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Exista sansa sa fie si placa video, desi dupa simptom eu zic ca e placa de baza.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Mersi de raspuns Chiar nu stiam ca coolerul de la placa de baza merge daca placa de baza nu e buna. Invat si eu de la alti. Daca este sa rezolv problema revin cu un video. Mersi inca o data.

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Cu placere! Si mai multa atentie si gandire!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Da mersi. Apropo am gasit un video car e seamana cu problema mea. : https://www.youtube.com/watch?v=RTa5mnY6Mm0

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Fa un reset de bios, nu trebuie sa astepti pana maine! Daca nici dupa asta nu o ia...placa de baza! De fapt vad ca zici ca ai facut! Deci...

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ce sa vad in video ala, o prostie! Asa se face o constatare?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

laughing)

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Razi tu razi, da nu e rasul tau! Facusi ce ti-am spus?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

NU ii facu reset. i-am facut azi

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ok! Deci...mortaciune! :( Mai poti verifica sursa, daca ai cu ce! Vezi daca livreaza tensiunile care trebuie!
http://www.epasystems.ro/cum-verificam-o-sursa-de-alimentare-atx/

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Bai mortaciune.Are ceva daca il pornesc fara rami? Serios nu fac baza! Am citit pe unele forumuri ca ar fi din cauza rami-lor?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

O sa o masor maine. Scuze pentru. expresie laughing

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Sa vezi batuta ce iei! Nu, numai ca nu o sa porneasca si o sa te invarti intr-un cerc vicios! De aici mai departe, te descurci singur! Succes!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Scuze frate. Dar daca sunt incepator asta nu inseamna ca trebuie sa ma jignesti. Daca tu consideri asa, treaba ta.

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Eu am spus ca e mortaciune placa nu tu, sau nu mai stii limba romana?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Scuze ac crezut ca zici de mine

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pai cum sa zic de tine!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Frate daca vrei sa ma ajuti sa aflu cauza, bine daca nu bine, Nu te obliga nimeni. happy

| K0sti a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ti-am spus cauza, placa de baza!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru K0sti):

Ok mersii

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Am facut un mic test. Am scos rami si am pornit pc-ul pentru cateva secunde si imi bipaie. Am citit pe un forum ca daca iti bipaie placa de baza fara rami. Inseamna ca nu este arsa placa de baza.

| stlucian a răspuns:

Verifica/schimba cablu VGA(PC-->monitor); verifica vizual condensatori umflati pe placa de baza/video:
http://i42.tinypic.com/2v9ag5v.jpg
masoara bateria BIOS (3 VOLTI); verifica tensiuni sursa(3.3 v, 5 v, 12v, -3.3v -5v, -12v)
http://www.eprofesionist.ro/116/cum-se-verifica-o-sursa-de-calculator/

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Condensatori nu sunt umflati. Am sa verific tensiunile

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Fac acum niste teste cu pc-ul. Tot nu i-am dat de capat. precizez ca coolerul merge scoate arerul cald de la procesor, placa video sa incalzit putin poti tine mana pe ea, Sursa tor rece este nu sa incalzit de loc.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Sunt ok

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

5 v 12 v 3 v. Am sa fac un update am sa schimb placa video placa de baza si procesorul. Oricum trebuia sa le schimb de mult. Nici pana acum nu am facut rost de placa video. Am sa cumpar una sa vad daca merge. Daca nu merge nu este nici o problema ca schimb si placa de baza si procesorul. Va multumesc mult pentru interes. Ce ziceti o sursa de 450 w poate duce o placa video de 1 gb si un procesor dual core de 2.5 Ghz?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Da cum am mai spus tensiunile sun ok. dupa ce am montat sursa inapoi in pc si l-am pornit am ascultat cu atentie se auzeau cateva bipuru 8-9 nu st sigur se aud prea incet. I-am mai dat un restart am ascultat bipurile dupa care s-a auzit un bipait mare. Si m-am gandit sa aprind monitorul. L-am aprins si surpriza a pornit pc-ul ( placa video). Am terminat setarile la resetul de bios. Si se incarca windoxul a pornit totul ok am incarcat un program pe desktop. M-am gandit sa-i dau si un restart. DUPA RESTART TOTUL OK. Am zis sa-l inchid si sa-l pornesc la loc. Pauza nu mai vrea iarasi. Data ma apropi cu urechea langa buzzer si ascult se aud bipurile 8-9. Inca nu am mai gasit placa video. Trebuia sa o fi pornit pe cea integrata atunci cand a pornit pc-ul laughing Greseala mea.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pana peste cap! Am pus 350W la 2GB RAM si la o placa video 1GB Radeon HD 5450 (e drept cu cooler pasiv) dar e OK.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Va multumesc mult pentru raspunsuri dle. Lucian.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pentru putin thumbs up

| AdrianBoss17WOLF explică:

Fac acum niste teste cu pc-ul si am observat ca procesorul,, collerul,,, ventilatorul scoate caldura de la procesor
Placa video sa incalzit putin. ( Adica cum ar fi in mod normal cand esti pe desktop. Sursa este tot rece.