| Vasile1302 a întrebat:

Acum ceva timp placa de baza a laptop-ului Asus X553M a "crapat". Am cautat pe net o placa din pacate exclusiv pentru modelul meu nu am gasit si am gasit una de X553S ce se potrivește in carcasă. Am cumparat-o, am montat-o însă ecranul nu afiseaza nimic, adica negru, HDD cred ca merge, adica se aude sunetul lui specific, curent ced ca primeste. Beculetul care arata ca e deschis merge insa cel ce arăta ca nu mai are baterie palpaie verde pe cand el era portocaliu. Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sigur, sunt 2 explicatii:
2. nu sunt aceiasi pini, monitor, tastatura, ALIMENTARE, etc.

1. ESTI SIGUR ca placa pe care ai luat-o e buna SI NU E DEFECTA?!? de unde esti sigur?!?

| Vasile1302 explică (pentru Bizon95):

Pai a fost probată de vânzător inainte sa mi-o trimită. Am vorbit cu el si mi-a zis ca s-ar putea sa fie din cauza RAM-ului, ori s-a ars sau ceva de genul ori nu e compatibil. A zis sa incerc ca alt RAM. Apoi ea primeste curent.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vasile1302):

LUL
nu am auzit de vanzatori care sa vanda placi de baza pentru laptop-uri, DECAT PRODUCATORII, care vand la un pret MAI MARE decat tot laptop-ul (comanda speciala in Taiwan and all that good SHIT)

asa ca singurii vanzatori sunt cei de pe OLX la mana a doua

totusi sunt curios, cine e vanzatorul?

iar ramul E O MINCIUNA GOGONATA, ramul incompatibil da erori de memorie, NU iti blocheaza placa de baza de tot, decat daca ceva e ars sau nu merge