| Iulliann a întrebat:

Acum doua saptamani mi-am cumpar de la Orange noul telefon Orange Roya Black (Alcatel OneTouch Pop 2). Are memorie interna de 5GB si am bagat card de memorie in el, dar nu merge sa bag aplicatiile pe card. Am luat mai multe antivirusuri si degeaba. Vreau sa stiu de ce nu merge si daca exista ceva sau se poate face ceva, o setare..nu stiu. ca sa le pot muta pe card. Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| umbra09 a răspuns:

Ce poti sa faci este sa il lasi asa
Daca vrei neaparat sa bagi aplicatile pe card ai nevoie de ROOT dar nu iti recomand sa faci ROOT pentru ca pierzi garantia la telefon si risti sa il strici cu totul
Asa sunt facute unele telefoane poti baga pe card doar muzica poze videoclipuri documente dar nu si aplicatile din telefon doar daca ai root-at telefonul.

| Iulliann explică (pentru umbra09):

Asa este, pentru ca intru in setari la aplicatii si dau pe aplicatie in parte si nu am comanda "Mutare pe SD card" si nici la mediul de stocare sa aleg SD card pentru salvare. Multumesc mult, nu voi da ROOT pentru ca telefon e nou si nu are rost..nu stiu poate pe viitor dar nu cred. Multumesc.

4 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Majoritatea telefoanelor cu sistem de operare Android mai mare de versiunea 4, care dispun de memorie interna de un 1GB sau mai mult, nu permit instalarea aplicatiilor direct pe cardul de memorie.
Totusi, poti incerca mutarea acestora din memoria telefonul pe card, urmand acesti pasi: Meniu - Setari - Aplicatii - Descarcate - se va selecta aplicatia dorita - Mutare pe card SD.

Sarbatori fericite,
Orange Helper

| RaduTN a răspuns:

Setari -> Mediu de stocare -> Bifezi Card SD

| Anonimous1 a răspuns:

Incearca sa iti pui android pe telefon, sau resofteaza-l.