| quest_6999 a întrebat:

acum o saptamana mi s-a stricat calculatorul, intr-o sambata ma jucam si dintr-o data mi s-a stins monitorul dar unitatea inca mergea dar cooler-ul era oprit, am chemat pe cineva care la facut, a schimbat cooleru a pus niste rami si a instalat windowsul peste doua zile nu a mai mers a dat o eroare cu A disk error has occured press CTRL+ALT+Delete to restart, cineva mi-a spus sa reinstalez windowsul, asta am si facut... a mers, iar a doua zi nu a mai mers (isi da singur restart cand ajunge la Windows Xp ) l-am instalat iar si tot asa face! Ma puteti ajuta?!

Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

Ce hotie pe fata, cum sa schimbe coolerul si rami pentru asta, alea 2 piese nu se strica aproape niciodata, daca lea schimbat ti-a pus altele mai proaste adica placi cu memorie RAM mai mica!
Eroarea aia e de la Hard-disc pentru ca trebuie inlocuit!
Mai exact ce se intampla la tine: Instalezi Windows iar a doua zi nu mai merge pentru ca pe langa el mai instalezi si o actoalizare si o app si un joc asa il faci mai instabil sistemul incarci Hardu cu sarcini prea multe pentru el de executat.
Deci: Schimbal (Hardu nu rami placa video sau procesorul)!

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Incearca sa-l pornesti cu memoria RAM originala, este posibil ca memoria adaugata ulterior sa dea conflict. Pe de alta parte de la socurile de curent e posibil sa se defecteze hard-disk-ul. Daca tot nu merge revino cu detalii, aici sau pe mesageria privata, poate imi mai vine o idee. Succes!

| Anonymus314 a răspuns:

Pff.e cam dificila problema ta.hmm.
1.jocurile strica placa video, dar nu cred ca asta ar fi o problema.
2.mai trebuie niste detalii.nu pot sa-ti spun numai din atat
3.tot ce poti sa-ti spun e ca s-ar putea ca, calculatorul sa aiba vreun conflict cu floppy disk(Ahappy.

| Alien a răspuns:

Vaii @quest
Pt a se strica coolerul din cauza calduri de la procesor ar trebui sa aiba cel putin 800-1000 de grade sa se topeasca radiatorul dar coolerul tot functioneaza, proc nu rezista decat la maxim 100 de grade la mai mult crapa-scoate scantei (artificii).

| Broadband a răspuns:

Ma ceva tot are.
eroarea aia mi-o dadea si mie cand am fost la cineva sa-i reinstalez windows, se instala pana la jumate si dupa imi zicea eroarea aia.
cineva mi-a zis ca e de la hdd, are prea multe fisiere de tip "bad"
prea incarcat.
oricum la vecinu ala unde am fost eu avea si pcu cam varza de vreo 4 ani.

| andrey23 a răspuns:

De unde si pana unde floppy disk? "A disk error has occured..." nu stii engleza? cooleru` ala invarte? sa nu fie prea mare temperatura pe procesor sa ti`l stinga.

| TudorAndrei a răspuns:

Instaleaza Windows Milenium Edition, Daca nu te-am ajutat (Cumpara alt calculator)

| quest_6999 explică:

Ok,am sa incerc cum a zis alexmircescu13, si da coolerul se invarte tongue deoarece l-am schimbat caci cel vechi se oprea din cauza ca se incalzea de la procesor

| quest_6999 explică:

Voi incerca, tot ce ati zis voi! Am sa revin daca am rezolvat ceva