| Adrian200007 a întrebat:

Am 13 ani si pe mine ma pasioneaza fotografiatul, am o camera mica de la MEDYON cu care fac poze destul de misto, uneori mai fac poze si cu telefonul (J5-2016), intrebarea mea este urmatoarea: Ce aparat foto imi recomandati si de pe ce site, dispun de un buget de max 1.000 (10 mil), eu m-am interesat pe OLX si am gasit cateva aparate destul de bune, este vorba de Canon, Nikon si Olympus, ce sa aleg? Am gasit la niste preturi foarte rezonabile, in jur de 500 lei, aparatele arata foarte bine si in stare f buna de functionare, ce ziceti? Se merita sa imi iau un Olympus? Sau Nikon/Canon de pe olx?

Răspuns Câştigător
| Jannah a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DYHBX3BBM/

perfect pentru un amator.

Iar daca vrei sa avansezi in viitor, eu iti recomand :

https://www.emag.ro/......D02MM7BBM/

Sa-mi dai un mesaj cu anunturile pentru a te putea ajuta cu cea mai buna solutie.

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cauta-ti un Nikon dslr pe olx.
Se potrivesc multe obiective pe el si au preturi rezonabile.
La 10 mil iti iei aparat care acum 3 ani a costat 30.
In domeniul acesta conteaza mai mult talentul decat aparatul.
Sa fugi de obiectivele cu multi x.
un 3x este suficient pentru majoritatea aplicatiilor.

| Yurisa a răspuns:

Eu zic sa astepti pana la black friday si nici atunci nu gasesti o camera mai ieftina de 15 mil. Eu pe mea am dat 25

| Adrian200007 explică (pentru Yurisa):

Stiu ce zici, m-am interesat si pe site-uri gen eMAG, altex, flanco etc, de aia am si ales olx deoarece sunt mai ieftine, dar am nevoie de o parere legata despre achizitionarea aparatului de pe olx

| ziptrack a răspuns:

Aparatul conteaza mai putin, obiectivul face diferenta. Iti recomand sa te documentezi bine cu privire la fotografie inainte sa iei o decizie.

Eu personal m-as orienta catre un mirrorless ieftin de la Olympus senzor 4/3 si un obiectiv fix luminos. Obiectivele fixe sunt cele mai recomandate deoarece ofera cel mai bun raport pret/calitate (performanta). Daca nu-ti permiti asa ceva, mai strange banuti o perioada si nu te grabi.