| adyiSAMP a întrebat:

am 2 gb rami la pc windows 7 32 bite merge acceptabil daca e sa ii mai pun inca 2 gb rami sa am 4 gb trebuie sa ii pun si windowsu pe 64? si oare va merge mai bine dupa sau la fel? mersi FUNDA

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Viteza unui pc, nu sta foarte mult in memoriile ram, ci in procesor. Atunci cand agaugi o memorie ram, o pui pentru ca vrei sa faci mai multe chestii pe un pc deodata, ca de exemplu sa te joci, iar in acelasi timp sa mai asculti o muzica, pagina de facebook pornita, etc.

| Lykan a răspuns:

Ram este viteza pc-ului ar fi culmea sa mearga mai rau decat era ar fi recomandat sa pui si pe windows

| BLADE98 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa pui windows 64, windows 64 este un lux el este pentru programe mai puternice dar si necesita o putere mai mare de la procesor.In rest parerea mea este ca e mai bine sa ramii pe windows 32

| QuickSilvers a răspuns:

Win 7x32 iti vede maxim 3GB de RAM, pentru 4GB ai nevoie de x64...dar asta se aplica numai in cazul in care si procesorul stie sa ruleze instrctiuni pe 64 de biti. Si da, in principiu ar trebui sa mearga mai bine...asta depinde oricum si de alti factori.

| adyiSAMP explică:

P.S Procesoru e dual core 2.5. dar na ma refer sa nu mearga la fel, eu vreau sa imi mai un 2gb rami pentru jocuri sunt unele jocuri care merg unpic cam sacadate si ma gandesc daca imi mai pun 2 gb rami sa mearga mai bine

| Jipa95 a răspuns (pentru adyiSAMP):

Iti merg jocurile sacadat? I-ati placa video, nu placute ram. Nu ele iti da grafica, ci placa video. Au si memoriile ram importanta lor in jocuri totusi.

| adyiSAMP explică (pentru Jipa95):

Da, m-am gandit si la placa video dar la mine nu stiu exact cum se numeste asta placa video are 256 si ia memorie si din rami si ajunge la 1 gb si daca mai iau 2 gb rami sa am 4 dupa voi avea placa video de 1, 5 zic si 2, 5 raman pentru restul. ce spui?