| xVictor a întrebat:

Am 2 harduri unul de 1 tb altul de 512 in care am sters windows-ul. Practic sunt goale, nu mai au nimic ^_^ Acum vreau sa bag windows pe ele pentru ca initial a fost windows 10 pro pe ambele dar nu ma mai lasa sa fac nimic. Cum as putea sa le repar? Multumesc.

10 răspunsuri:
| asddfuhsJ3 a răspuns:

Booteazati windowsu pe un stick cu programu rufus, foloseste optiunea gpt uefi si formateaza-l prin ntfs, apoi instaleaza-l din bios prin uefi. Nuprea am inteles problema ta oricum...

| flixbuster a răspuns:

HDD-urile tale, desi "practic sunt goale", nu sunt chiar goale. Mai au partitiile si tabelele de partitii. Se pare ca setup-ului de Windows nu prea ii plac partitiile si tabelele de partitii de pe HDD-urile tale asa ca solutia ar fi sa razi complet HDD-urile astfel incat sa apara ca noi-noute (= nepartitionate si neformatate).

| xVictor explică (pentru asddfuhsJ3):

Maine imi ajunge stick-ul, pentru asta l-am si luat ca nu aveam nevoie -.- am 3 tb dar in fine,
Samsung Flash Drive BAR 64GB MUF-64BA Memory stick
poti sa-mi dai un link cu ceva? tutorial cumva?

| xVictor explică (pentru flixbuster):

Asta am facut, am dat click dreapta delete la tot si dupa am dat si formatare laughing deci... ce sa fac? happy

| flixbuster a răspuns (pentru xVictor):

Sa suprascrii inceputul HDD-urilor - primele sute de MB, maxim primul GB, cu 0 - asta inseamna "sa razi complet HDD-urile astfel incat sa apara ca noi-noute".

| xVictor explică (pentru flixbuster):

Si ce nu am scris corect mai sus? asta am facut, am sters tot. Nu mai au nimic. Sunt goale, scrie o ocupat. :/

| anonimg a răspuns:

Începi instalarea. Introduci stick-ul sau dvd-ul cu window în oc, restartezi pc-ul și începi instalarea.
În timpul instalării îți vor apărea ambele hdd-uri. Iti va aparea optiunea de a le formata, și le formatezi. Apoi selectezi pe acela pe care vrei să ai windowsul, și îl partiționezi. Adică îți va apare opțiunea de a separa din el o porțiune în care să instalezi windowsul. Alegi pentru asta 250 GB (aproximativ 2500 Mb) și instalezi windowsul pe această partiție. Mai departe continui pașii cu instalarea. Când pc-ul se va restarta în timpul instalării, să nu mai apeși pe nimic atunci când îți va apare opțiunea "press any key to boot...".

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

250GB are 250. 000MB, nu 2500.

| flixbuster a răspuns (pentru xVictor):

Ce ai scris ai scris corect. Dar nu ai facut ce trebuie.

| anonimg a răspuns (pentru raMLesS):

Foarte bine că m-ai corectat.winking