| Unanonimdepetpu a întrebat:

Am achiziționat acum o lună o unitate PC cu 8 gb ram.
Aş dori să îi ma-i adaug înca 4 gb.
Ideea este ca nu stiu daca trebuie sa îi iau acelaşi tip de ram pe care îl am acum, eu am,, XPG Gammix D10 Black" si din ce am vazut eu sunt cam scumpe...
Oare pot să îi adaug orice tip de ram? Sau depinde de celelalte piese gen placa de baza sau placa video?
P.S. pot să las specificațiile mai jos dacă e nevoie.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Trebuie sa aiba macar aceleasi specificatii adica frecventa, latenta, etc exceptie facand capacitatea ( adica cei 4 GB ).

Totusi cel mai indicat ar fi sa fie acelasi model/firma etc.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Frecventa, latenta si voltaj. Sfatul meu, ia tot 8, fa tot posibilul, nu doar 4, ca doar 4 "o sa-ti mearga in dual channel" sau daca ai 2 placute doar 1 o sa mearga pe dual channel si chestii de genul, o sa vezi. Daca 300 ron ti se pare "scump", mai bine strange usor usor banii.

| PainTech a răspuns:

Cauta manualul placii de baza pentru a vedea cu ce este compatibil. In general exista o flexibilitate destul de mare in ceea ce priveste ce placute sunt compatibile.

Totusi este indicat un modul cu aceeasi frecvanta, tensiune si latenta cu modulul initial ( tipul (DDR3 de exemplu) trebuie sa fie identic, cred ca ti-ai dat seama deja ). Cu cat mai asemanator, cu atat mai bine.