| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am achiziționat recent o sursă de 550W, iar cablu care il bag in placa de bază are 24 de pini, dar placa mea de bază are doar 16 pini iar restul de 8 pini de la sursă rămân pe dinafară. Ei bine am cumpărat astăzi un adaptor pe care l-am legat de cablu de la sursă iar cablu pe care îl bag în placă de bază are acum 8 pini. Am băgat legat sursa cu placa de bază prin acel adaptor de 8 pini dar nu pornește. Am auzit că nu are nimic daca placa de baza ramane cu pini in plus, dar la mine nu functionează, ce ar trebui să fac? AVEȚI POZE MAI JOS, cu sursa, cablu de la sursă și adaptorul, cu pinii de pe placa de bază dar și sursa conectata la blaca de bază.

https://imgur.com/a/wx2Cgjy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca trebuie sa fie si un al II-lea cablu care se potriveste perfect acolo!

Bula
| Bula a răspuns:

Ai o placa de baza "speciala", facuta de careva firma "de renume", care are alimentare DIFERITA de cel standard ATX (placa are mufa cu 16 pini, iar mufa ATX are 20 pini (cel extins are 24 pini)).
Alimentarile ATX se pot alimenta de la sursa ATX plus, indepartand cei 4 conectori in plus, restul pinilor corespund).
Placa ta de baza insa are altfel distribuiti pin-i, cu alte functii, iar prin incercare cu alimentare de la sursa ATX risti sa se arda placa de baza!

Singura modalitate de a adapta sursa ATX la placa de baza este prin refacerea conexiunilor, conform cartilor tehnice.
Pentru asta trebuie descarcat manualul placii de baza, respectiv manualul unui alt calculator, care foloseste sursa ATX, facuta corespondenta corecta intre pini (prin adaptor sau direct la mufa sursei). In caz de ne-legare corespunzatoare, placa se poate arde instantaneu (de la curenti falsi).
Din acest motiv, recomandarea mea este sa apelezi la ajutorul unui electronist priceput.

| SebyOp a răspuns (pentru Bula):

Dacă iau un adaptor de 16 pini in loc de 8 ca cel din imagini, va merge?

| NLS a răspuns (pentru SebyOp):

Ce placa de baza e aceea? (modelul exact)

| Bula a răspuns (pentru SebyOp):

Nu cred ca vei gasi adaptor pentru alimentarea acestei placi (Fujitsu Esprimo D3062).
Fujitsu are surse proprii, specifice, iar docuentatie tehnica nu prea se gaseste (referitoare la conexiunile mufei de alimentare).
In general, calculatoarele Fujitsu au sursa montata in carcasa specifica, iar insusi cooler-ul procesorului este comun cu ventilatia sursei. Ca urmare, mult mai usor poti gasi o carcasa cu sursa potrivita acestui model.
Intrebarea principala este: daca maie functionala placa? Ai procesor si memorii potrivite pentru el?
Daca raspunsul este "Da" pentru aceste intrebari, atunci merita sa-ti pierzi timpul cu cautarea unei carcase si surse adecvate (si carcasa trebuie sa fie specifica placii, altfel n-ai cum sa-l fixezi in alt model).